Alternatywy dla lokat bankowych – w co warto inwestować?

lokaty-alternatywy

Oprocentowanie lokat bankowych obecnie stoi na dość przeciętnym poziomie, co doprowadza do sytuacji, że klienci banków mogą liczyć na znikome zyski. Oczywiście nadal są to zyski, niemniej warto zastanowić się nad tym, czy istnieje dla lokat jakaś atrakcyjna alternatywa.

Na początku warto nadmienić, że chcąc skorzystać z innych form inwestowania, warto podjąć współpracę z wyspecjalizowaną w tym zakresie instytucją, jaką jest dom maklerski. Skorzystanie z usług takiego podmiotu jest zalecane również z tego względu, iż domy maklerskie mogą świadczyć doradztwo inwestycyjne i umożliwiać dostęp do wielu przydatnych informacji.

Produkty strukturyzowane

Pierwszą alternatywą wartą wzmianki są produkty, a raczej lokaty strukturyzowane. Inwestowanie w nie polega na rozlokowaniu kapitału w kilku instrumentach finansowych, charakteryzujących się różnymi stopniami ryzyka.

Strategia inwestycyjna zwykle polega na przeniesieniu większości kapitału do bezpiecznych instrumentów finansowych, takich jak obligacje skarbowe. Mała część środków służy natomiast do inwestycji np. w akcje spółek, waluty bądź surowce, które co prawda są bardziej ryzykowne, ale wiążą się z możliwością wypracowania znacznie większego zysku.

Najważniejsze w produktach strukturyzowanych jest to, że zapewniają większą swobodę inwestycyjną. Oczywiście należy zaznaczyć również, że, w odróżnieniu od standardowej lokaty, nie gwarantują osiągnięcia określonych zysków i wiążą się z możliwością straty przynajmniej części zainwestowanych środków.

Fundusze inwestycyjne

W tym przypadku swoboda lokowania zgromadzonego kapitału jest jeszcze większa. Strategia inwestycyjna może bowiem przybrać trzy różne formy i oprzeć się na doborze takich instrumentów jak:

  • fundusze bezpieczne – jest to opcja potencjalnie najbezpieczniejsza, gdyż ryzyko ewentualnej utraty kapitału jest stosunkowo niewielkie. Związane jest to jednak z inwestowaniem w produkty oferujące niższe zyski, które z reguły przynoszą stopę zwrotu niewiele wyższą niż lokaty bankowe. Fundusze te nie inwestują w akcje;
  • fundusze zrównoważone – środki w nich ulokowane są dzielone na te, które posłużą do zakupu instrumentów bardziej ryzykownych, ale umożliwiających wypracowanie sporych zysków oraz te przeznaczane na opcje bezpieczniejsze. Proporcje podziału są uzależnione od przyjętej strategii;
  • fundusze większego ryzyka – kapitał inwestowany jest w akcje lub inne instrumenty udziałowe. To najlepszy sposób na to, aby zyskać dużo i szybko. Pamiętać jednak trzeba, że takie fundusze wiążą się z dużym ryzykiem utraty części bądź całości zainwestowanego kapitału. Niezwykle istotna jest więc właściwa strategia inwestycyjna, a także podejmowanie przemyślanych decyzji.

REIT – Real Estate Investment Trust

Na koniec instrument, którego w naszym kraju jeszcze nie ma, jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce się pojawi. Polski rząd pracuje bowiem nad ustawą o REIT-ach.

Są to fundusze inwestycyjne pozwalające na lokowanie kapitału w nieruchomościach komercyjnych, czyli przynoszących dochód: centrach handlowych, magazynach czy też biurach. W polskim wydaniu, REIT-y mają zapewnić inwestorom zyski z długoterminowego wynajmu – będą one pochodzić bezpośrednio z czynszów płaconych przez najemców nieruchomości. Największą zaletą tych funduszy jest to, że będą one dostępne dla szerokiej grupy inwestorów, także tych dysponujących stosunkowo niskimi środkami.

W założeniu projektu ustawy, REIT-y pojawią się w formie spółek aukcyjnych. Oznacza to więc, że będą one notowane na giełdzie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Dariusz Szpak pisze:

    Jak myślicie czy przed taką inwestycją w nieruchomość warto wcześniej przeprowadzić jej szczegółową wycenę? Myślę właśnie o pewnej inwestycji we Wrocławiu ale niestety kompletnie nie znam tutejszego rynku. Możecie polecić jakiegoś specjalistę w tej dziedzinie? Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>