BHP w terenie – jak jesteś chroniony poza zakładem pracy?

zagrożenia BHP w pracy

Przepisy BHP chronią każdego pracownika przed ewentualnym wypadkiem, czy losowym zdarzeniem w trakcie jej wykonywania. Często jest tak, że przepisy mówią swoje, a życie weryfikuje rzeczywistość. Według przepisów, pracownik jest pod pełna ochroną BHP zarówno w pracy, jak i drodze do niej. Także, jeśli pracodawca wysyła takiego pracownika na delegacje (wyjazdy służbowe). Pracownik wyjeżdżający w sprawach zawodowych jest tak samo chroniony, jakby pracował na terenie firmy, ponieważ tak samo posiada on pełne prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w każdym czasie, kiedy wykonuje swoje obowiązki zawodowe.

Przepisy BHP

Jednym z podstawowych praw zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jest prawo do pracy, która musi być bezpieczna w każdym miejscu jej wykonywania (Dz. U. Nr. 78, poz. 483 z późn. zm.). Więc każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może domagać się takiego prawa i na pewno je otrzyma. Osobna ustawa określa obowiązki pracodawcy, oraz wyszczególnia sposóby ich realizacji.

BHP na zakładzie pracy i w terenie

Każdemu pracodawcy powinno zależeć na ochronie swoich pracowników, choćby ze względu na pracę jaką wykonują. Nie jest łatwo znaleźć dobrego pracownika, a jeśli już to się stanie, należy go szanować tak samo, jak ewentualnych klientów. Pracownik otrzymuje nie tylko gratyfikację pieniężną, także ochronę w trakcie wykonywania pracy na rzecz firmy. Nie jest ważne, gdzie się akurat znajduje. Jeśli został delegowany w teren, tak samo podlega ochronie BHP.

Państwowa Inspekcja Pracy

Jest to organ powołany do sprawdzania, czy dany pracodawca przestrzega przepisów BHP zarówno na terenie zakładu pracy, jak i w ewentualnej delegacji swoich pracowników. Podstawę prawną w tym zakresie określa Dz. U. z 2012 r. poz. 404 z późn. zm. Jeśli pracodawca w danym zakładzie pracy zatrudnia ponad 100 osób, wtedy jego obowiązkiem jest utworzenie na terenie swojej firmy jednostki BHP, która będzie miała nadzór nad przestrzeganiem przepisów BHP, oraz p. pożarowych. Jeśli natomiast firma zatrudnia poniżej 100 pracowników, sam pracodawca może wynająć osobną (zewnętrzną) firmę, która zajmie się w/w obowiązkami i zapewni odpowiedni nadzór w przestrzeganiu tych przepisów.

Szkolenia BHP

Szkolenia BHP są nieodzowną częścią istnienia każdej firmy. Bez tych szkoleń, zakład nie powinien w ogóle istnieć. Pracownicy powinni wiedzieć jaką mają ochronę w zakresie BHP, oraz co im się należy ze strony pracodawcy w razie wypadku, lub jakiegoś niepomyślnego zdarzenia na terenie zakładu pracy, oraz w drodze do, i z pracy. Jeśli pracownicy znają przepisy BHP, uczestniczą w szkoleniach, stosują się do odpowiednich zaleceń, wtedy praca na terenie takiego zakładu jest w miarę bezpieczna. Nawet, jeśli któryś pracownik doprowadzi do niefortunnego zdarzenia, jest ubezpieczony i może starać się o ewentualne odszkodowanie z tego tytułu. Ubezpieczenie pracowników powinno być sprawą nadrzędną zaraz po ich zatrudnieniu.

Artykuł opracowaliśmy dzięki pomocy merytorycznej uzyskanej od firmy http://www.miltom.com.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>