Brexit nie musi oznaczać końca Twojego biznesu

Brexit-2

Brexit, czyli referendum potwierdzające wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej traktowane jest póki co jako wielką zmianę, odbijającą się w większości negatywnie w wielu dziedzinach gospodarki i życia społecznego. Pierwsze zmiany odnotowano niemal natychmiast na giełdzie, odnotowując osłabienie rodzimej waluty i wzrost takich walut, jak euro czy funt, popularna waluta wśród kredytobiorców.

O swoją sytuację drżą również migranci, przebywający w Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. Ich sytuacja może ulec pogorszeniu, dlatego też część imigrantów decyduje się na powrót do swoich krajów. Czy i jak może wpłynąć Brexit na działalność gospodarczą, którą prowadzimy?

Brexit, a biznes

Właściciele przedsiębiorstw również mogą odczuć skutki tego przedsięwzięcia, chociażby w portfelu. Zmiany w cenach walut wpływają na wysokość wydatków i dochodów, jakie podejmują przedsiębiorcy. Jak więc działać, aby osłabienie złotego i wzrost zagranicznych walut nie obciążył zanadto naszego portfela? Wiele zależy od rodzaju, profilu i zasięgu działalności naszego przedsiębiorstwa. W przypadku przedsiębiorstwa o niewielkim, czasami lokalnym zakresie działalności można spodziewać się niewielkich, często wręcz niewyczuwalnych zmian w finansach firmy.

Trudno jednak nie odczuć takiej zmiany działając na arenie międzynarodowej czy też zamawiając towar na rynku zagranicznym. W takiej sytuacji można spodziewać się wyższych cen za zakupione materiały. Współpracując z rynkiem brytyjskim można spodziewać się zmiany w przepisach z racji tego, że Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim, zaś ceny usług czy dóbr pochodzących właśnie z Wyspy mogą ulec podniesieniu. Jak więc zminimalizować koszty wynikające ze zmiany kursu walut po Brexit?

Przede wszystkim można spróbować swoich sił na rynku rodzimym, czyli rynek usług i zamówień skierować na Polskę, wówczas nie odczujemy aż tak boleśnie zwiększonych przez kursy walut kosztów. Drugim sposobem może być również zmiana czy rozszerzenie profilu działalności, co wygeneruje dodatkowe zyski dla przedsiębiorcy. No i nie należy zapomnieć o marketingu, który jest najlepszym sposobem na zdobycie dodatkowych klientów.

Efekty gospodarcze po Brexit

Nie ma się co oszukiwać, że Brexit nie wpłynie na gospodarkę. Wspominając o zmianie kursu walut należy wymienić również inne kwestie, które ulegną zmianie po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kwestia, która wzbudza wiele niepokoju to praca i życie imigrantów na Wyspie. Część z nich już opuściła kraj, bowiem warunki socjalne i rynek pracy dla imigrantów uległy pogorszeniu. Ich wyjazd wpływa na niższą kwotę z podatków, jakie zostaną płacone przez osoby pracujące w kraju.

Także utrudniona zostanie współpraca z przedsiębiorstwami brytyjskimi, chociażby z tego względu, że Wielka Brytania nie jest już państwem zrzeszonym w Unii. Można by wymienić jeszcze kilka sfer, które ulegną zmianie. Warto jednak przetrwać te zawirowania, a nasze przedsiębiorstwo nie ucierpi wiele po Brexit.

Artykuł opracowano wspólnie ze serwisem finansowym http://polska-chwilowka.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>