Chcesz zostać komornikiem sądowym? Sprawdź czego Ci nie wolno

Benefits-of-working-with-the-same-law-company

Praca komornika sądowego należy do bardzo specyficznych i wymagających. Jednak okazuje się, że chętnych na taką karierę nie dość, że nie brakuje to jeszcze wydaje się, że z roku na rok jest ich coraz to więcej. Przede wszystkim ma to miejsce z racji wysokich zarobków i stabilnego zatrudnienia. Jednak jak się okazuje – zostać komornikiem może być równie trudno, co wejść komornikowi do mieszkania dłużnika… Dzisiejszy artykuł traktuje na temat wymagań stawianych komornikowi i wskazuje na to jaki powinien być i czego nie powinien robić kandydat – który ma zamiar takowym urzędnikiem zostać.

Wymagania wobec kandydatów na komorników sądowych

Oczywiste jest to, że kandydat na komornika absolutnie musi posiadać obywatelstwo polskie, jak również mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Musi to być również osoba posiadająca nieposzlakowaną opinię. O pracę o takim charakterze można się starać mając ukończone 26 lat. Nie można być karanym, za wszelkiego rodzaju przestępstwo – w tym także przestępstwo skarbowe. Mało tego – nie można być nawet podejrzanym o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego czy właśnie przestępstwo skarbowe. W aspekcie wykształcenia obowiązkowe jest ukończenie wyższych studiów prawniczych bądź administracyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Oczywiście musi się to wiązać z tytułem magistra prawa. Możliwe jest ewentualne ukończyć zagranicznych studiów prawniczych, jednak muszą być one uznawane w Polsce. Nie bez znaczenia jest także stan fizyczny kandydata – winien się on wykazywać pełną zdolnością zdrowotną z racji charakteru obowiązków należących do pracy komornika. Po spełnieniu powyższych warunków ważne jest także to, by odbyć aplikację komorniczą zakończoną z pozytywnym wynikiem egzaminem komorniczym. To jednak jeszcze nie koniec – aby stać się pełnoprawnym komornikiem konieczne jest przepracowanie w charakterze asesora komorniczego przynajmniej 2 lat.

Egzamin konkursowy na stanowisko komornika

A2Zdanie tegoż egzaminu jest absolutną koniecznością, by w ogóle móc przystąpić do obowiązkowej aplikacji komorniczej. Co roku są organizowane takie egzaminy, ale uwagę już sam nabór na aplikację komorniczą ma miejsce co 2 lata. Przygotuj odpowiednie dokumenty uprawniające cię do przystąpienia do takiego egzaminu. Jest to przede wszystkim zgłoszenie o przystąpienie do egzaminu konkursowego. Kolejnym ważnym dokumentem są dwa odpisy wypełnionych formularzy zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą. Oczywiście nie może zabraknąć odpisu aktu urodzenia, zaświadczenia o stanie zdrowia, życiorysu.

Niezbędną dokumentacją są wszystkie pisma potwierdzające ukończenie wyższych studiów prawniczych i uzyskanie tytułu magistra. Musisz także dostarczyć do komisji zaświadczenie o niekaralności, dwa aktualne zdjęcia i dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej, która co roku jest nieco inna – ale zwykle nie kosztuje więcej aniżeli 1000 zł.

Pamiętaj, że praca komornika jest bardzo angażująca i stresująca, dlatego trzeba poważnie przemyśleć wybranie takiej ścieżki kariery.

Zakres pracy komornika sądowego sprawdzisz na stronie http://www.komornik-bielan.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>