Często podróżujesz służbowo za granicę? Jakich szczepień możesz wymagać?

15810-a-woman-receiving-a-vaccination-shot-from-her-doctor-p_20160927-143655_1

Szczepienia przeciw różnym, ciężko przebiegającym chorobom są jedną z najlepszych form profilaktyki, dlatego towarzyszą nam już od małego. Większość szczepień , zarówno przeznaczonych dla dzieci, jak i dla dorosłych przygotowana jest z myślą o naszym kraju i klimacie, w którym żyjemy. Dlatego też wyjeżdżając za granicę, warto jest wzbogacić swoją kartotekę o szczepienia niezbędne w kraju, który jest celem naszej podróży.

Zanim wyjedziesz w podróż

Udając się w podróż należy zawczasu pomyśleć o szczepieniach, bowiem większość z nich wykonuje się około czterech tygodni przed wyjazdem. Niezbędnym dokumentem potwierdzającym odbycie szczepień jest międzynarodowa książeczka szczepień, tak zwana „żółta książeczka”, którą najczęściej dostaje się w punkcie szczepień i którą należy mieć ze sobą w każdej podróży zagranicznej. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie szczepienia nas czekają, mamy dwie możliwości sprawdzenia tych informacji.

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestię szczepień, w tym właśnie obowiązujących za granicą jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2010 roku w sprawie zalecanych szczepień ochronnych. Profesjonalną wiedzę w sprawie szczepień przekażą nam również lekarze pracujący w punktach szczepień. Zanim przystąpimy do samego szczepienia, czeka nas konsultacja lekarska przygotowująca do samego szczepienia. Sam lekarz przekaże nam wszystkie zalecenia usprawniające samo szczepienie.

Które ze szczepień są obowiązkowe?

Zgodnie z Międzynarodowym Przepisami Zdrowotnymi, jedynym obowiązującym szczepieniem w ramach wyjazdów zagranicznych jest szczepienie przeciw żółtej gorączce, znanej również jako żółta febra. Szczepienie to obowiązuje przed wyjazdem do części krajów, między innymi do Afryki czy Ameryki Południowej. Nie znaczy to jednak, że oprócz tego szczepienia nie obowiązują nas żadne inne. Niektóre państwa wymagają od przyjeżdżających dodatkowych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Takim przykładem jest na przykład Arabia Saudyjska, która wymaga szczepień ochronnych przeciw meningokokom.

Szczegóły związane z dokładnym szczepieniem przed wyjazdem reguluje lekarz. Wiele zależy od celu podróży, czyli kraju do którego jedziemy, długość wyjazdu, a także sytuacja wewnętrzna w miejscu, do którego jedziemy. Do najczęściej wykonywanych szczepień przed wyjazdem należą takie szczepienia, jak przeciw wirusowym zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, wściekliźnie czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Warto pamiętać, że znaczną część tych szczepień należy powtarzać co pewien czas.

Po co się szczepić?

Część szczepionek dostępnych na rynku jest obowiązkowa, jednak część z nich stanowi część dobrowolną. Chodzi o to, aby dobrać takie rodzaje szczepień, które sprawdzą się zarówno ze względu na nasz tryb życia, ale również miejsca, w których spędzamy czas, także zawodowo. Wiele naszych wątpliwości rozwiąże wizyta lekarska, na której poznamy wszystkie szczegóły związane ze szczepieniami, także tymi przed wyjazdem.

W artykule wykorzystano materiały ze strony http://zaszczepsiewiedza.pl

Może zainteresuje Cię także...

1 Komentarz

  1. Repson pisze:

    Warto się zaszczepić przed wyjazdem ponieważ nigdy nic nie wiadomo. Kupel był kiedyś w Kenii i przed takim wyjazdem jest to nawet obowiązkowe. Jakbyście byli zainteresowani tanimi noclegami na całym świecie to polecam wam stronkę gdzie możecie odebrać swój kod promocyjny Airbnb. Z takim kodem noclegi są dużo tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>