Czy obcokrajowiec pracujący w Polsce może otrzymać kredyt?

mmw_foreignlanguage0406

Od czasu migracji, które możemy zaobserwować chociażby od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w bankach można zaobserwować nurt wiążący się z ubieganiem o kredyt przez obcokrajowców. Zrozumiałym jest, że osoby migrujące w inną, obcą im część świata muszą układać swoje życie od nowa, do czego niezbędne są środki finansowe. Jak ustosunkowują się do takiej sytuacji polskie banki?

Jakie formalności w takim kredycie

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że nie wszystkie banki posiadają opcję kredytu dla obcokrajowców. Sytuacja jednak zmieniła się na tyle, że spora część rodzimych placówek wychodzi z taką możliwością. Aby jednak otrzymać kredyt, będąc obcokrajowcem, należy spodziewać się dłuższych i bardziej skomplikowanych procedur. Niezwykle ważną kwestią jest to, czy wnioskodawca posiada obywatelstwo polskie, kartę stałego lub czasowego pobytu, pochodzi z któregoś z krajów Unii Europejskiej oraz to, czy zaciąga kredyt z współmałżonkiem posiadającym polski paszport.

Największą pewność co do uzyskania kredytu będzie mieć cudzoziemiec posiadający polskie obywatelstwo oraz potwierdzone źródło dochodów. Nie bez znaczenia pozostaje również dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Zdecydowanie mniejsze szansę na pozytywną decyzję w sprawie pożyczenia pieniędzy będą mieć obcokrajowcy przebywający w kraju na podstawie karty pobytu. Bank nie ma wówczas pewności, że kredytobiorca będzie obecny w Polsce na tyle długo, aby w całości spłacić należność.

Nie oznacza to jednak, że szanse na zyskanie kredytu są żadne. Obcokrajowiec przebywający w Polsce na podstawie karty pobytu może uzyskać kredyt, jednak sam czas załatwiana formalności będzie dłuższy niż zazwyczaj, a czas spłaty nie będzie dłuższy niż okres pobytu obcokrajowca w Polsce. Z racji tego wnioskodawca może starać się jedynie o kredyt konsumencki, bowiem jego hipoteczny wariant, spłacany przez kilkanaście lat będzie po prostu poza jego zasięgiem. Dość klarowną sytuację posiada obcokrajowiec ubiegający się o kredyt ze współmałżonkiem, który jest Polakiem. W takiej sytuacji procedura nie będzie odbiegała od normy, a bank jedynie zbada historię i zdolność kredytową wnioskodawców.

Dochody nie bez znaczenia

Tak jak w przypadku kredytu branego przez Polaka, tak samo w przypadku obcokrajowca ważną kwestią w trakcie uzyskiwania kredytu będzie wysokość dochodów. W przypadku obcokrajowca ważne jest, aby pracował on w Polsce, umiał udokumentować dochody oraz aby były one w polskiej walucie. Jest to najkorzystniejszy wariant dla cudzoziemca i wówczas bank poprosi o dołączenie takiej samej dokumentacji, co od statystycznego Kowalskiego. Znacznie trudniej będzie miała osoba pracująca poza granicami Polski i zarabiająca w innej walucie niż polski złoty. Jest to spowodowane tzw. Rekomendacją S, mówiącą, że osoba zarabiająca w euro może uzyskać kredyt w tej samej walucie, w której zarabia. Najprościej mówiąc- gdy obcokrajowiec pracujący poza granicami naszego państwa stara się o kredyt w polskiej walucie, powinien postarać się o współ kredytobiorcę, który zarabia w polskiej walucie.

Więcej o kredytach na stronie http://www.wroniechwilowki.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. MaciekSan pisze:

    Jak ktoś ma problemy z kredytem to polecam wam niszową stronkę na której bez problemów dostaniecie kredyt. Nie ma tutaj żadnych ukrytych kruczków. Chodzi o stronę http://szbank.pl. Oprocentowanie podobne lub nawet niższe niż konkurencja. Po wakacjach taka stroka jak znalazł :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>