Czym jest program „Mieszkanie dla młodych”?

Nowe mieszkania w krakowie

W dzisiejszych czasach pojawiają się różnorodne strategie i programy zaprojektowane z myślą o potrzebujących w różnych aspektach życia. Jednym z takich programów jest powstały wraz z początkiem 2014 roku program rządowy noszący nazwę „Mieszkanie dla Młodych”. Powstał on specjalnie na potrzeby osób, które planują kupić swoje pierwsze lokum. Program ten opiera się na założeniu i planach o udzieleniu wsparcia dla młodych ludzi. Wsparcie to ma sięgać wysokości ponad 4,5 miliarda złotych. Program rozpoczął się 1 stycznia 2014 roku i trwać ma aż do 30 września roku 2018. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w tym programie, obowiązkowo muszą zapoznać się z regułami, które w nim obowiązują.

Jakie należy spełniać warunki?

Aby wziąć udział w programie przede wszystkim należy spełniać podstawowe warunki w nim obowiązujące. Pierwszym z tych warunków jest wiek. Nie może on przekraczać 35 lat. Jeżeli o mieszkanie chce starać się małżeństwo wtedy zwraca się uwagę na wiek młodszego małżonka i to stanowi przepustkę do uczestnictwa. Kolejny warunek dotyczy zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Co ciekawe, zasady dofinansowania nie biorą pod uwagę jakiegoś limitu zarobków, który uprawniałby do skorzystania ze wsparcia ze strony Państwa. Bardzo istotny jest fakt, że kiedy osoba (lub para) starająca się o dofinansowanie wkładu własnego jest także najemcą lokalu mieszkalnego lub posiada lokatorskie prawo do niego, musi rozwiązać umowę najmu i wyprowadzić się z lokalu lub zrzec prawa do niego.

W przeciwnym razie nie będzie mogła ona przystąpić do danego programu.
Warunki uczestnictwa w programie związane są również z wytycznymi dotyczącymi mieszkania. Powinno ono posiadać nie więcej niż 75m2. Jeśli sprawa dotyczy domu rodzinnego, wtedy powierzchnia może wynosić maksymalnie 100m2. Jednak od każdej reguły można wymienić pewien wyjątek. W tym przypadku jest to posiadanie przynajmniej trójki dzieci. W tym przypadku mieszkanie może wynosić do 85m2, z kolei dom 110m2. Należy również zwrócić uwagę na dosyć istotny fakt, który mówi o tym, że program nie obejmuje mieszkań z wtórnego rynku. Zarówno domy rodzinne, jak i lokale mieszkalne z rynku pierwotnego muszą zostać wybudowane przez osoby, które prowadzą gospodarczą działalność. Chodzi tutaj o dewelopera bądź też spółdzielnię mieszkaniową.

Ile wynoszą dopłaty?

Warto wspomnieć również o tym ile wynoszą dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych. Standardowa i podstawowa dopłata wynosi 10 procent wartości mieszkania. Połowę więcej przysługuje osobom lub parom, które posiadają dzieci (bez względu na to czy są własne czy przysposobione). Warto również dodać, że dofinansowanie dodatkowo może podnieść się o kolejne 5 procent w przypadku gdy w przeciągu pięciu lat od transakcji w danej rodzinie pojawi się trzecie albo kolejne dziecko. Te fakty z pewnością sprawiają, że ten program zyskuje na atrakcyjności wtedy gdy w grę wchodzą również podopieczni.

Co z nowelizacją ustawy?

Dobrze byłoby również dodać, że dobiegają końca prace dotyczące nowelizacji ustawy o Mieszkaniu dla Młodych. Ta nowelizacja ma na celu ułatwienie dostępu do pieniędzy rodzinom wielodzietnym i zwiększenie kwoty dofinansowania dla nich. Rodzina, która ma na utrzymaniu trójkę dzieci dzisiaj może otrzymać niemalże 45 tysięcy złotych takiego dofinansowania, natomiast po wprowadzeniu przedstawionych powyżej zmian kwota ta może wynosić prawie 117 tysięcy złotych. Tak więc różnica jest spora. Warto także zaznaczyć, że dodatkowo w przypadku takiego właśnie klienta nie będzie miał mocy zapis dotyczący zakupu pierwszego mieszkania. Inne zmiany, o których należy wspomnieć to dopuszczenie do programu mieszkań spółdzielczych, a także tych, które powstały poprzez adaptację bądź przebudowę.

Podsumowując należy stwierdzić, że przedstawiony i omówiony po krótce powyżej program to naprawdę duża szansa dla wielu rodzin. W dzisiejszych czasach zdecydowanie łatwo nie jest więc jeśli tylko spełnia się powyższe warunki i ma się problem z pieniędzmi warto jest skorzystać z takiej okazji. Przystąpienie do programu Mieszkanie dla Młodych może być znacznym ułatwieniem dla wielu ludzi.

Źródło:

Może zainteresuje Cię także...

1 Komentarz

  1. Lipski pisze:

    Szkoda, że u nas w mieście nie ma tego projektu. Ale póki co też mamy na oku tanie mieszkania w Ząbkach więc może jeszcze wszystko dobrze się skończy :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>