Geodeta – praca, zarobki i narzędzia pracy

geodeta

Geodeta zajmuje się ustalaniem kształtu powierzchni Ziemi oraz określa położenia punktów znajdujących się na niej. By móc nazwać się geodetą, trzeba mieć ukończone studia wyższe o kierunku geodezyjnym, kilka lat praktyki oraz zdany egzamin, który pozwala na samodzielne wykonywanie zawodu.

Ścieżka kariery

Absolwent kierunku geodezyjnego może co prawda wykonywać swój zawód, ale nie samodzielnie. Jest to możliwe dopiero po uzyskaniu specjalistycznych uprawnień zawodowych. Istnieje siedem zakresów uprawnień w dziedzinie geodezji. Są one przyznawane na wniosek zainteresowanego, po uprzednim zdaniu państwowego egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Jedne pozwalają na prowadzenie prac pomiarowych w celu wykonania map lub inwentaryzacji budów, inne na podział działek i wykonywanie dokumentów prawnych. Geodeta może wybrać dwie ścieżki kariery po zaliczeniu egzaminu zawodowego. Pierwszą jest samodzielna praca na własny rachunek jako niezależny specjalista, przedsiębiorca i przedstawiciel wolnego zawodu, druga to praca etatowa. Każda większa firma budowlana czy projektowa musi zatrudniać przynajmniej jednego specjalistę tej dziedziny. Również urzędy potrzebują geodetów na praktycznie każdym szczeblu administracyjnym. Żadna budowa nie może się rozpocząć bez opinii geodezyjnej i przeprowadzenia odpowiednich pomiarów. Nie można postawić nawet ogrodzenia działki bez udziału geodety. Im więcej przepisów, tym więcej pracy.

Narzędzia pracy

Praca geodety składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na wykonaniu odpowiednich pomiarów w terenie, do czego niezbędne są odpowiednie narzędzia geodezyjne. Po wykonaniu tych czynności należy sporządzić rysunki i dokumentację w zaciszu własnego biura. Rodzaj oprogramowania w dużej mierze zależy od potrzeb danego zlecenia. Czasem wystarczy zwykłe rysowanie wykresów funkcji online, które są darmowe i ogólnodostępne, jak chociażby to na stronie http://pl.easima.com. Z reguły jednak niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie do projektowania z serii CAD. Całkowity koszt zakupu narzędzi i oprogramowania do pracy wynosi kilkanaście tysięcy złotych. To główny powód, dlaczego prawie każdy absolwent geodezji zaczyna od pracy dla kogoś, a dopiero po kilku latach otwiera swój własny biznes. Nie można również zapomnieć, że połączenie obu charakterów pracy powoduje, że do wykonywania zawodu geodety potrzeba również odpowiednich predyspozycji zdrowotnych, takich jak brak chorób oczu czy kręgosłupa.

Zarobki

Przeciętne zarobki pracujących na etacie geodetów nie są wysokie. Mediana wynosi 3162 złote brutto, co daje trochę ponad 2200 złotych na rękę. Natomiast wielu przedstawicieli tego zawodu może pochwalić się dodatkowymi bonusami w postaci służbowego telefonu komórkowego, laptopa czy samochodu. Asystenci geodetów, a więc osoby świeżo po studiach, zarabiają raptem 2200 złotych brutto, a przyznawane benefity są rzadkością. Czemu więc ten zawód jest tak popularny? Obowiązków i nauki jest dużo, a wynagrodzenia wyglądają na bardzo przeciętne. Główny zarobek geodetów nie zależy od umowy o pracę podpisanej z firmą czy urzędem. Lwią część dochodów stanowią indywidualne zlecenia na wykonanie pomiarów, czy inwentaryzacji. Za jedno takie zamówienie, specjalista może zażądać nawet kilkuset złotych jednorazowo za dzień pracy. Stąd nie sposób znaleźć geodety, który nie posiada własnej działalności gospodarczej i nie oferuje swoich usług osobom trzecim.

Wolny zawód

Nie można zapominać, że zawód geodety należy do wolnych i prestiżowych zawodów. Wymaga wielu lat praktyki, posiadania dużej wiedzy, zdania egzaminów zawodowych i umiejętności inżynierskiego myślenia. Zasady obowiązujące w tym świecie są bardzo rygorystyczne. Poza umiejętnościami i wiedzą, niezbędny jest odpowiedni kontakt z kontrahentem. Nierzetelny specjalista szybko straci klientów i renomę, a tym samym środki finansowe i pracę. Karierę zawodową i duże pieniądze będą mogli osiągnąć tylko sumienni i uczciwi specjaliści.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>