Jak przygotować CV do pracy w opiece?

carework

Szukasz pracy dla opiekunki w Niemczech? Zobacz, jak przygotować CV, aby zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji. Unikaj dyskwalifikujących błędów, podkreślaj swoje zalety, nie zapominaj o estetyce.

Doświadczenie w opiece

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest bardzo odpowiedzialną pracą, dlatego niezwykle ważnym elementem w CV każdego kandydata jest jego doświadczenie. O czym powinnaś pamiętać? Przede wszystkim o odwróconej chronologii – niedawno zdobyte doświadczenie umieszczaj zawsze na pierwszym miejscu, natomiast te starsze – niżej. Dlaczego? Otóż rekrutera najbardziej interesuje to, czego nauczyłaś się w ostatnim czasie, a nie to, co miało miejsce np. 10 lat temu. Co więcej, kierując się klasyczną chronologią, masz mniejsze szanse na to, że rekruter przeczyta do końca przygotowaną przez ciebie listę, ponieważ spodziewać się będzie tam coraz mniej aktualnych informacji.

Zakres obowiązków

Kolejna pytanie, jakie nasuwa się w związku z opisem dotychczasowego doświadczenia, brzmi: czy wypisywać zakres wykonywanych obowiązków? Odpowiedź jest jednak prosta – tak. Dzięki temu rekruter będzie wiedział dokładnie, jakie prace wykonywałaś i czy jesteś odpowiednią kandydatką do pracy na stanowisku, na które właśnie szuka pracownika.

Opieka nad członkiem rodziny, praca bez umowy

Jeśli twoim jedynym doświadczeniem jest opieka nad członkiem swojej rodziny, również powinnaś to wpisać do CV. Na chwilę obecną praca w opiece nad osobą starszą w domu jest traktowana w Polsce tak samo jak praca na etacie. Większe wątpliwości pojawiają się w przypadku doświadczenia zdobytego podczas tzw. pracy na czarno: wpisywać je do CV czy nie. Tu sprawa jest trudna i każdy indywidualnie powinien podjąć decyzję – jedna grupa rezygnuje z podawania tych informacji, druga natomiast wpisuje np. „opieka nad zaprzyjaźnioną osobą starszą” lub „opieka nad starszym członkiem rodziny w Niemczech, jednak nie podaje ani nazwiska pracodawcy, ani nazwy miejsce pracy.

Brak doświadczenia

Jeśli jeszcze nie posiadasz doświadczenia w pracy opiekunki, pomiń dział doświadczenie w swoim dokumencie. Pamiętaj jednak, aby wypisać dodatkowe umiejętności, na które w takiej sytuacji z pewnością spojrzy rekruter. To nie dyskwalifikuje cię jako opiekunki.

Umiejętności językowe

Oprócz doświadczenia niezwykle ważną dla rekrutera kwestią jest stopień znajomości języka niemieckiego. Nie da się ukryć, że w opiece nad osobami starszymi w Niemczech potrzebna jest komunikatywna znajomość tego języka. Jeśli jednak nie masz takiej umiejętności, nie wpisuj do CV, że potrafisz porozumiewać się w tym języku (nawet jeśli znasz kilka podstawowy zwrotów) – taka informacja jest bardzo prosta do weryfikacji, poza tym wiele agencji specjalizujących się w rekrutacji opiekunek w ramach potrzeby oferuje swoim kandydatkom kursy językowe.

Estetyka dokumentu

Na koniec warto jeszcze dodać, jak ważną rolę odgrywa estetyka CV. Najważniejsza jest przejrzystość – biała kartka, czarny druk, prosta czcionka, poddział na kategorie, zdjęcie legitymacyjne – to wystarczy. Pamiętaj też, że warto zmieścić wszystkie informacje na jednej stornie A4, ponieważ rekruter najprawdopodobniej będzie drukował ten dokument (kolejne strony mogą się więc pogubić), co więcej na jego przejrzenie nie będzie miał zbyt wiele czasu.

Te wskazówki z pewnością pomogą ci w stworzeniu atrakcyjnego dokumentu rekrutacyjnego, dzięki któremu zyskasz większe szanse na pracę w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Powodzenia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach