Jak rozliczyć pity od kilku pracodawców?

taxes-740202_1920

Jeszcze w zeszłym roku podatnicy zatrudnieni wyłącznie u jednego pracodawcy mogli skorzystać z rozliczenia z fiskusem przez zakład pracy. Obecnie firma nie ma możliwości rozliczania pracownika, jednak on sam może powierzyć to zadanie urzędowi skarbowemu. W innej sytuacji są osoby zatrudnione w kilku firmach. W jaki sposób powinny rozliczać się z urzędem skarbowym z pit?

Rozliczenie pit 2018 – więcej niż jeden pit-11

Osoby zatrudnione na umowie u pracę często dorabiają na umowie zlecenie lub umowie o dzieło. Zdarza się również,że podatnik w ciągu roku podpisuje wiele różnych umów zlecenie lub umów o dzieło z wieloma pracodawcami, co sprawia, że na do końca lutego danego roku otrzymuje nawet kilkanaście formularzy pit-11. W jaki sposób należy je rozliczać?

Bez względu na to, ile otrzyma się formularzy pit-11, rozlicza się je na jednym formularzu pit-37. W rubrykach formularza pit-37 zlicza się przychody, dochody, koszty uzyskania przychodu oraz zaliczki na podatek dochodowy ze wszystkich otrzymanych pit-11. Dodatkowo zlicza się wszystkie pobrane składki na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Pity 2018 rozliczenie prostsze niż myślisz

Zliczanie wszystkich kwot z otrzymanych pit-11 może być kłopotliwe, jednak gdy skorzysta się z programów, takich jak pitax.pl/rozliczenie-pit, zajmie ono o wiele mniej czasu. Program pit 2018 automatycznie oblicza, ile wynosi przychód łączny podatnika, a także jaki jest jego dochód. Program zlicza również wszystkie pobrane zaliczki i sumuje koszty pracy, dzięki czemu formularz pit 37 wypełnia się w kilkanaście minut.

Korzystając z programu do rozliczania pit, zmniejsza się ryzyko popełniania błędów podczas wypełniania formularza. Wystarczy poprawnie przepisać kwoty z poszczególnych rubryk pit-11, a aplikacja wykona resztę czynności automatycznie. Co ważne, pit 2018 program jest dostępny online. Dzięki temu programu nie trzeba instalować na komputerze, a deklarację można wypełnić w oknie przeglądarki internetowej. Następnie gotowy pit można wysłać do fiskusa przez Internet lub wydrukować go i zanieść osobiście.

Zwrot podatku

Jeżeli suma zaliczek na podatek dochodowy z wszystkich pit-11 okaże się wyższa niż podatek należny, podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaty podatku.Jest ona wysyłana na adres podatnika przekazem pocztowym bądź przelewem bezpośrednio na rachunek bankowy. Wysokość nadpłaty można powiększyć o ulgi podatkowe, w tym o ulgę prorodzinną czy rehabilitacyjną, które można odliczyć bez względu na to, z ilu źródeł posiada się dochody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>