Jak właściwie dobrać schody do pomieszczenia – krótki poradnik budowlany

9aa53b5786c4d2a53fd83531443b8cc8

Wybór schodów to jeden z ważniejszych etapów planowania wystroju wnętrza. Powinny by one bowiem nie tylko eleganckie i dopasowane stylistyką do wystroju, ale również, a może nawet przede wszystkim – funkcjonalne i bezpieczne.

Schody wewnętrzne w pomieszczeniach mogą prowadzić nie tylko na następną kondygnację, między innymi na poddasze, ale również na antresolę czy do pomieszczeń znajdujących się o pół poziomu wyżej. Na rynku schodów inwestorzy mają do wyboru całe mnóstwo propozycji, zarówno wśród schodów gotowych, które wystarczy zamontować, jak również wśród firm, które wykonują schody na zamówienie.

Przede wszystkim funkcjonalność i wygoda użytkowania

Aby dobrze dobrać schody do pomieszczenia, trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę kwestie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Im wyższe schody, tym ta kwestia jest ważniejsza. Przede wszystkim powinny być one wygodne w codziennym użytkowaniu. Bardzo ważna jest wysokość oraz szerokość stopni, a także kąt nachylenia całych schodów. Jeśli będą one zbyt strome, mogą powodować trudności w codziennym użytkowaniu. Schody muszą mieć wygodne i szerokie stopnie, tak, aby użytkownik mógł postawić na każdym z nich całą stopę. Dobrze jest również zadbać o to, aby były wyposażone w barierki czy poręcze, za które będzie można chwycić się podczas schodzenia i wchodzenia.

Schody nie tylko z drewna

Nowoczesne schody mogą być wykonane z różnych materiałów. Choć nadal najpopularniejsze w większości wnętrz są schody drewniane, na rynku schodowym można również znaleźć schody wykonane z tworzyw sztucznych, metalu czy betonu. One najczęściej wybierane są do wnętrz nowoczesnych, w których minimalistyczny i modernistyczny design wymaga odpowiedniego wyboru każdego elementu wystroju wnętrza.

Zaplanuj schody na poddasze

Zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w budynkach, które mają już kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, można zauważyć trend dążący do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. W taki sposób w wielu budynkach pojawiają się poddasza użytkowe. Ostatnie kondygnacje coraz rzadziej są zwykłymi strychami, a coraz częściej zaczynają służyć jako pomieszczenia mieszkalne. W tym przypadku konieczne jest zadbanie o wszystkie elementy wystroju wnętrza, aby było one funkcjonalne w sytuacji, gdy spora część pomieszczenia znajduje się pod skosami.

Światło na poddaszu – okna dachowe Fakro

Schody prowadzące na poddasze powinny być odpowiednio zaprojektowane, aby zapewnić wygodę poruszania się w sytuacji, gdy pojawia się skos. Na poddaszu ważne są jednak nie tylko schody, ale również odpowiednia ilość światła. Dzięki temu w ciągu dnia poruszanie się po schodach nie będzie wymagało włączania dodatkowego oświetlenia. Poddasze musi więc być wyposażone w odpowiednią ilość dobranych pod względem wielkości okien. Okna dachowe Fakro to propozycja dla inwestorów, którym zależy na bezpieczeństwie poruszania się po poddaszu oraz na jak najwyższym komforcie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Maciej pisze:

    Chciałabym mieć w domu klasyczne schody drewniane, ale zależy mi na tym, żeby były nie tylko efektowne, ale również trwałe i solidnie wykonane. Na http://www.drewdom.com.pl/schody-drewniane znalazłam fajną ofertę i wydaje mi się, że jest to dokładnie to, czego szukam. Zależy mi jednak na opiniach klientów, którzy już korzystali z usług tych wykonawców i mogą coś więcej powiedzieć na temat jakości schodów i oczywiście cen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>