Jak wygląda i na czym polega praca psychoterapeuty?

woman by the psychologist

Osoby, do których możemy się zwrócić w razie dolegliwości psychicznych, są psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Ważnym jest, żeby nie mylić tych trzech zawodów ze sobą, choć każda osoba na tych stanowiskach bezwzględnie musi wykazywać się empatią i zdolnością słuchania pacjentów. W tym artykule dowiesz się, kim dokładniej jest psychoterapeuta, czym się zajmuje i jakie wymagania trzeba spełnić, żeby znaleźć pracę w tym zawodzie.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która po odpowiednich, długich przygotowaniach ma studiach ma za zadanie pomóc osobie zgłaszającej się do niej w dokonaniu określonych zmian w funkcjonowaniu osobowości na drodze długoterminowej terapii. Zazwyczaj długość takiej terapii wynosi od kilku spotkań do nawet cyklicznych, trwających kilka lat. Wszystko zależy od rodzaju problemu, z jakim zgłasza się dana osoba i od efektów wynikłych ze współpracy. Psychoterapeuta nie musi, ale może być także psychologiem. Musi koniecznie ukończyć studia podyplomowe lub szkołę psychoterapii, dodatkowym atutem będzie także ukończenie studiów humanistycznych lub medycznych. Do psychoterapeuty zgłaszają się osoby, które mają problemy z odżywianiem (bulimią, anoreksją), cierpią na bezsenność lub depresję, posiadają zachowania obsesyjno-kompulsywne bądź wykazują objawy psychosomatyczne. Niektórzy psychoterapeuci mogą specjalizować się w konkretnej dziedzinie, takiej jak leczenie uzależnień, problemami z przemocą bądź problemami rodzinnymi. Część z nich pracuje tylko z dziećmi, inni – wyłącznie z dorosłymi.

Na czym polega zawód psychoterapeuty? Jak wygląda terapia?

Jak już wcześniej wspomniano, przede wszystkim polega on na długoterminowych terapiach z pacjentem. Jego zadaniem jest dojście do danej osoby w taki sposób, by polepszyć jej jakość życia, doradzić jej i wyleczyć z psychozy, nerwicy lub zaburzeń psychosomatycznych. Psychoterapeuta zadecyduje, jak ma wyglądać terapia – zazwyczaj posiada ona formę rozmowy, ale może pojawić się również w postaci innych form. Na pierwszym spotkaniu, o ile pacjent nie do końca umie sprecyzować, co powoduje uczucie dyskomfortu w jego życiu, psychoterapeuta będzie starał się trafić w sedno i odkryć nasz problem. Jednym z zadań terapii będzie przepracowanie pewnych doświadczeń lub emocji, które miały negatywny wpływ na życie. Czasami psychoterapeuta może wypytywać o wczesne dzieciństwo, ponieważ wiele problemów bierze swój początek właśnie w tym okresie. Praca z terapeutą od zdrowia psychicznego polega przede wszystkim na uporaniu się i przepracowaniu sytuacji kryzysowych, które w negatywny sposób odbiły się na naszym życiu. Do zadań psychoterapeuty należy też ocenienie do tej pory uzyskanych efektów i zmian, może też sam zadecydować o końcu współpracy i przedyskutować z pacjentem wszelkie zmiany i jego aktualne samopoczucie.

Klinika LMC w Poznaniu zaprasza na konsultacje z psychologami i psychoterapeutami.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby znaleźć pracę w zawodzie psychoterapeuty?

Przede wszystkim, trzeba mieć skończone studia wyższe, najlepiej humanistyczne bądź medyczne oraz ukończoną czteroletnią szkołę psychoterapeutyczną. Tutaj bez wykształcenia kierunkowego ani rusz – aby pomóc naszym pacjentom, musimy wiedzieć, jak to zrobić i jak uniknąć przypadkowych błędów, które mogłyby przynieść odwrotny skutek. Wiele ofert pracy wymaga także co najmniej dwuletniego doświadczenia w psychoterapii. Wśród cech osobowości, jakie musimy posiadać, żeby być efektywnym w naszym zawodzie, znajdziemy wymagania co do kreatywności we współpracy z pacjentem, zaangażowania, łatwego nawiązywania stosunków interpersonalnych z drugim człowiekiem, wysokich standardów etyczności oraz komunikatywności. Również mogą pojawić się oczekiwania odnośnie naszej efektywności w działaniu oraz pełnego profesjonalizmu. Mile widziana jest też praca w nurcie poznawczo-behawioralnym. Od kandydata na to stanowisko wymaga się także pozytywnej i silnej osobowości.

Ile zarabia psychoterapeuta?

W Polsce w zawodzie psychoterapeuty średnio można zarobić około 3 200 złotych, przy czym najlepsi zarabiają ponad 4 tysiące, a najmniej za pracę na tym stanowisku dostaniemy 2 625 złotych brutto. Najczęściej przyznawanymi innymi korzyściami oprócz wynagrodzenia są szkolenia, wybierane według uznania pracownika, dofinansowanie do nauki oraz.. ryczałt na paliwo. Czy jednak wynagrodzenie pieniężne jest jednak adekwatne do tego, jaki wpływ na życie człowieka ma psychoterapeuta – trudno odpowiedzieć na to pytanie. Ale z pewnością zawód psychoterapeuty musi być wykonywany przede wszystkim z pasją, inaczej trudno byłoby osiągnąć pożądane efekty w tej specjalności.

Źródło: portal zajmujący się leczeniem problemów alkoholowych leczyc.pl
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Rozumiem, że wielu osobom psychoterapeuta może być potrzebny w życiu, żeby się wygadać, jakoś poukładać swoje życie. Niestety, ja sam nie zdecydowałbym się na psychoterapię. Mam w rodzinie przykład tego, jak takie spotkania mogą spowodować, że osoba, która przyszła po poradę może się zmienić (niestety na gorsze). Przecież psychoterapeutą może zostać każdy, wystarczą studia, a co z predyspozycjami, co z jakąś życiową wiedzą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>