Jak wygląda praca leśniczego? Kto może nim zostać? Ile się zarabia?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Praca leśniczego to wyzwanie. Wiele jego działań musi być wcześniej zaplanowanych i zorganizowanych, aby przebiegały zgodnie z cyklem życia roślin. Dlatego właśnie leśniczy powinien umieć organizować własną pracę.

Na czym polega praca leśniczego?

Leśniczy pracuje na terenie powierzonego mu przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe leśnictwa. Dba o jego bieżące potrzeby. Zapewnia ochronę znajdujących się na terenie roślin i zwierząt. Nadzoruje prace mające na celu utrzymanie powierzonego mu fragmentu lasu w dobrym stanie. Robi to po to, aby las mógł cieszyć także następne pokolenia. Stara się leczyć chore drzewa i zabezpieczać je przed niszczycielskimi działaniami. Zajmuje się także sadzeniem nowych drzew i kontrolowaniem terenu pod względem przestępstw. Należy pamiętać, że ma on w swojej opiece nie tylko las, ale także zwierzęta w nim żyjące. Dba między innymi, aby miały w zimie pokarm oraz o to, aby były zdrowe. Poza tym obserwuje, czy nie zdarzają się jakieś działania kłusownicze ze strony człowieka. Wówczas interweniuje.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, bo na przykład las jest w niebezpieczeństwie, leśniczy pracuje nawet w dni ustawowo wolne. Ma bowiem nienormowany czas pracy i musi działać wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Działalność leśniczego to w dużej mierze trzymanie się planu, ale też reagowanie na bieżące zdarzenia. Leśniczy zamieszkuje w leśniczówce na terenie powierzonego mu leśnictwa, aby miał je ciągle „na oku”. Tam też przyjmuje ewentualnych interesantów. Taka osoba musi także umiejętnie delegować zadania, ponieważ podlega mu wielu pracowników. On z kolei jest odpowiedzialny przed nadleśnictwem. Wszystkie swoje działania spisuje w księdze służbowej, z której jest następnie rozliczany.

Leśniczy – pożądane cechy

Ponieważ wiele działań leśniczego, jak już zostało wspomniane, wymaga systematyczności i bieżącego planowania robót, musi on być człowiekiem zorganizowanym. Dobrze, jeżeli posiada zdolność delegowania zadań. Od tego bowiem zależy, jak wykonane będą poszczególne obowiązki w lesie. Kluczowe jest, aby jego podwładni wiedzieli, czego dokładnie się od nich oczekuje.

Ponadto osoba mająca pod swoją opieką las musi posiadać niezbędną w tym temacie wiedzę. Dzięki temu będzie w stanie określić, kiedy jest czas na przygotowanie terenu pod sadzenie nowych drzew, kiedy można je sadzić, a kiedy będą kwitły. Poza tym musi znać wiele gatunków roślin i zwierząt oraz potrafić rozstrzygnąć różnorodne sprawy, które będą miały wpływ na kondycję lasu i jego długowieczność. Jest to zadanie odpowiedzialne, zatem nie dziwi konieczność posiadania przez leśniczego wykształcenia kierunkowego. Musi on mieć skończoną co najmniej szkołę średnią w kierunku leśnictwa, a najlepiej wyższe studia z tej dziedziny.

Poza tym leśniczy powinien być człowiekiem zafascynowanym tym, co robi. Inaczej bowiem działania w lesie będą dla niego katorgą i nie będzie się w nie dostatecznie angażował. Leśniczy może być na przykład zapalonym grzybiarzem. Będzie czerpał radość z tego, że las, o który dba z taką starannością odpłaca mu się grzybami. Wielu z leśniczych swoje zbiory rozdaje rodzinie lub robi z nich przetwory na zimę, na przykład http://sklep.fungopol.pl/pl/27-grzyby-marynowane.

Jakie są zarobki leśniczego?

Jeśli chodzi o zarobki w tym zawodzie, to są one spore. Zwykły leśniczy zarabia obecnie od siedmiu do dziewięciu tysięcy złotych brutto, a nadleśniczy nawet osiemnaście. Pokusę więc, aby wykonywać tę profesję może mieć wiele osób. Nie zaleca się jednak, aby w tym zawodzie pracowali ludzie, którym nie leży na sercu ochrona lasów. Jest to bowiem również misja, aby troszczyć się o wspólne dobro dla nas i przyszłych pokoleń.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>