Konsekwencje zwlekania z podatkiem dochodowym w 2018 roku

Creative woman working with computer in the office

Jednym z podstawowych obowiązków podatnika jest przygotowanie oraz złożenie odpowiedniego PIT, a następnie zapłacenie należnego podatku dochodowego, na rachunek bankowy odpowiedniego organu podatkowego. Zdarzają się jednak sytuacje, że z różnych powodów podatnicy nie płacą należnych podatków. Czasami, ze względu na przejściowe trudności finansowe, nieraz przekraczają terminy ze zwykłej niewiedzy lub zapomnienia. Warto jednak pamiętać, że brak zapłaty podatku może mieć konkretne, negatywne konsekwencje podatkowo – prawne. Co więc grozi za zwlekanie z podatkiem dochodowym w 2018 roku?

Możliwe konsekwencje ogólne

Przede wszystkim, zapłata podatku powinna nastąpić w określonym terminie. Dlatego jego przekroczenie, niejako „z automatu” powoduje prawo organów podatkowych do żądania określonych w przepisach odsetek. W skutek tego, w każdym przypadku spłacając zaległe zobowiązanie podatkowe powinniśmy zweryfikować, czy nie należą się dodatkowe odsetki. Jeżeli tak, to dopiero uregulowanie całości zobowiązania podatkowego plus należne odsetki podatkowe, zwolni nas z odpowiedzialności zapłaty podatku.

Konsekwencje prawne zwlekania z podatkiem dochodowym

Generalnie należy uznać, że nieuregulowanie podatku powoduje u podatnika zaległość podatkową. Dotyczy to zarówno przypadku, jeżeli podatnik nie wpłaci zobowiązania podatkowego wcale, jak i w sytuacji kiedy wpłaci tylko część należnego podatku. Pierwszą niedogodnością związaną z zaleganiem wobec organów podatkowych, jest możliwość dochodzenia jej w trybie postępowania egzekucyjnego. Polega ono na przymusowym wyegzekwowaniu zaległości. Może prowadzić do zajęcia majątku podatnika, w tym blokady rachunków bankowych, zajęcia wynagrodzenia za pracę, ale również samochodu czy nawet nieruchomości.

Ponadto, osoba nieregulująca swoich zobowiązań wobec organów podatkowych, musi liczyć się z potencjalnymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z prawem i na podstawie art. 57 Kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Opisana powyżej uporczywość nie została jednoznacznie zdefiniowana. Jednak komentarze i orzecznictwo wskazują, że może ona polegać zarówno na długotrwałym uchylaniu się od wpłacania podatku w terminie, jak i powtarzalności tego zjawiska.

Podsumowanie i rekomendacje

Bez względu na powód zwlekania z podatkiem dochodowym, podatnik powinien więc liczyć się z potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami oraz karami. Jeżeli znajduje się w jakiejś wyjątkowej sytuacji życiowej lub zawodowej, powinien z reguły próbować poinformować organy o tym fakcie oraz wykazać się jak największą dobrą wolą w spłacie zadłużenia. Ustawodawca przewiduje różne rodzaje pomocy, np. możliwość rozłożenia zobowiązań na raty, czy odroczenie terminu płatności. Należy jednak pozostawać z urzędem z stałym kontakcie. Błędem jest liczenie na to, że fiskus nie zauważy braku naszej wpłaty lub że zobowiązanie się przedawni. Niestety, w większości przypadków urzędy skarbowe przypominają sobie o zaległościach, a w przypadkach bliskiego terminu przedawnienia i braku kontaktu z podatnikiem, mają praktykę nadawania klauzul wykonalności swoim decyzjom, co może oznaczać dla podatnika nie tylko poniesienie konsekwencji za niepłacenie podatków, ale również nieprzyjemną drogę egzekucyjną.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>