Międzynarodowe doświadczenie w pracy – co trzeba wiedzieć, jak je zdobyć?

pobrane (3)

Międzynarodowe doświadczenie może być ogromnym atutem Twojej kariery: posiadanie globalnego spojrzenia jest pożądaną cechą, której szuka wielu pracodawców. Praca z ludźmi z różnych kultur może utorować drogę do bardziej zaawansowanych projektów po powrocie do kraju, a współpraca międzynarodowa jest przydatna w wymianie pomysłów i informacji.

Praca za granicą jest popularnym pomysłem. Niedawno przeprowadzone badanie sugeruje, że 22% absolwentów spodziewa się wyjechać za granicę, aby znaleźć pracę, choć ta liczba może być bardziej refleksją na temat perspektyw zatrudnienia w Polsce niż jako w pełni ukształtowana strategia. Ale istnieją bariery dla absolwentów z Polski, gdy szukają sukcesu zawodowego za granicą. Oznacza to, że trudno jest wyróżnić się na tle silnej lokalnej konkurencji, a załatwienie karty ekuz kraków (www.polisaturystyczna.pl) jest początkiem długiej drogi.

Być może największą przeszkodą są…

…umiejętności: większość międzynarodowych posad wymaga znajomości języka i umiejętności technicznych. Coraz więcej absolwentów jest zainteresowanych międzynarodowym doświadczeniem – a mobilność zawodowa w całej Europie jest obecnie wysoce pożądana dla absolwentów i firm. Oznacza to, że absolwenci znający drugi lub trzeci język znajdują się w szczególnie mocnej pozycji.

Gdzie są szanse?

Istnieją luki w umiejętnościach na całym świecie, które stwarzają możliwości tym, którzy mogą je wypełnić. Najtrudniejsze do obsadzenia stanowiska na całym świecie dotyczą głównie:

  • informatyki,
  • inżynierii,
  • sprzedaży,
  • produkcji,
  • badań i rozwoju,

chociaż różni się to w zależności od kraju, dlatego warto przeprowadzić badania, jeśli masz na myśli konkretną lokalizację.

Jak zacząć?

Strukturalne programy dla absolwentów z międzynarodowymi firmami są jednym ze sposobów na międzynarodową karierę. Większość międzynarodowych firm ma swoje siedziby w dużych Polskich miastach, można się tam udać i zapytać o możliwości pracy w Wielkiej Brytanii. Poszukaj firm, w których możesz przenieść się po przejęciu, zamiast trzymać się na pozycji międzynarodowej od razu.

Jeśli nie dostaniesz się do programu lub szukasz drugiej lub trzeciej pracy, patrz na to co na tablicach ogłoszeń. Pomocne są również mniejsze witryny niszowe. Na przykład Arcticstartup, która reklamuje stanowiska w krajach skandynawskich.

Możesz także rozważyć wzięcie udziału w międzynarodowych stażach i studiach. Tutaj należy zwrócić uwagę, że w Europie istnieje znacznie silniejsza kultura pośrednictwa pracy na poziomie uniwersyteckim. Studenci z Polski mogą jednak korzystać z programów, takich jak program Erasmus, aby studiować na uniwersytetach w UE przez określony czas.

Ważne jest też aby zbadać, czego potrzebują firmy od globalnych absolwentów. Wielojęzyczność uznaje się raczej za umiejętność komplementarną niż zasadniczą, a najbardziej cenioną umiejętnością jest umiejętność współpracy z ludźmi z różnych środowisk i krajów oraz doskonałe umiejętności komunikacyjne. Podkreśl je, podobnie jak zdolność adaptacji, elastyczność, odporność i samoświadomość w swoich aplikacjach.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>