Na czym polega upadłość konsumencka?

upadlosc-konsumencka-1

Na wstępie warto zaznaczyć, iż między upadłością konsumencką a niewypłacalnością istnieje spora różnica. Nie należy mylić tych dwóch terminów. Z upadłością konsumencką mamy do czynienia w sytuacji gdy już toczy się postępowanie sądowe dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i tym samym stały się niewypłacalne. Tym samym, niewypłacalność to stan, w którym osoba fizyczna nie ma możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań pieniężnych.

Co jest głównym zadaniem upadłości konsumenckiej?

Przede wszystkim nie jest to spłata naszych wierzycieli. Upadłość konsumencka ma na celu oddłużenie wnioskodawcy. Jak się jednak okazuje, wielu osobom wciąż wydaje się, iż fakt ogłoszenia upadłości równy jest ze spłatą należnych zobowiązań. Tak nie jest, mimo tego nie jest to powód to obaw. Każda osoba, która złoży do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości nie zostanie z automatu pozbawiona wszelkich środków do życia. Wręcz przeciwnie, zostaną jej zapewnione podstawowe środki do funkcjonowania. Mało tego, sąd nie zabierze nam samochodu jeśli oznaczać to będzie utratę możliwości zarabiania pieniędzy.

Jak przygotować się do złożenia wniosku o upadłość?

Zanim wystąpimy do sądu z naszym wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej warto się do tego sumiennie przygotować. W tej sytuacji powinno nam zależeć na ograniczaniu błędów i niepotrzebnych niedociągnięć, które mogłyby poskutkować konsekwencjami prawnymi. Koszt samego wniosku to zaledwie 30 zł, natomiast reszta opłat zostaje zwykle pokrywana z wyznaczonej masy upadłości. Na tym etapie osoba zadłużona ma możliwość zawarcia pewnego rodzaju układu z dłużnikiem. Decyzja należy oczywiście do samego poszkodowanego. W wielu przypadkach taka ugoda działa na korzyść obu stron.

Warunki spłaty długu

W postępowaniu sądowym mamy możliwość całkowitego zwolnienia nas z planu spłaty naszych długów. Postanowieniem sądu zawieszeniu mogą zatem ulec wszelkie postępowania windykacyjne i egzekucyjne. Warunkiem tego jest jednak niepodważalna pewność, iż zarówno przed ogłoszeniem upadłości jak i w trakcie postępowania konsument działał w zgodzie z prawem.

Które zobowiązania nie podlegają umorzeniu?

Istnieje szereg zobowiązań, które niestety nie mają szansy zostać umorzone. Wśród tych, które nie podlegają uchyleniu znajdują się między innymi:

zobowiązania o charakterze alimentacyjnym
zobowiązania nie ujawnione wcześniej przez upadłego
zobowiązania naprawy szkody, do której doszło w wyniku wykroczenia lub przestępstwa stwierdzonego prawomocnym wyrokiem sądowym
zobowiązania w charakterze kary grzywny, wyznaczonej przez sąd
zobowiązania, które wynikają z tytułu odszkodowania za spowodowane kalectwa, niezdolność do pracy lub śmierć

Upadłość konsumencka – czy to gra warta świeczki?
Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi interesuje się upadłością konsumencką. Dla wielu z nich jest to jak się okazuje ostatnia deska ratunku ze spirali długów. Pamiętajmy jednak, iż cały ten proces pociąga za sobą niezliczoność czynności prawnych, których nie możemy zaniedbać jeśli zależy nam na ustabilizowaniu swojej sytuacji materialnej i życiowej.

Poradnik opracowanie wspólnie z firmą prawniczą www.karaslegal.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>