Opiekun osoby starszej – jak wygląda praca? Jakie są zarobki w Polsce i za granicą?

how-does-live-in-care-work

Praca z osobami w podeszłym wieku wymaga ogromnej odpowiedzialności. Doskonale wiedzą o tym zawodowi opiekunowie. Na tym stanowisku zatrudniane są przede wszystkim kobiety, ze względu na konieczność wykonywania wielu czynności domowych. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, można znaleźć mnóstwo ofert z zakresu branży opiekuńczej. Pomimo podobnego charakteru pracy, znacząco różnią się perspektywy finansowe.

Co wchodzi w zakres obowiązków opiekuna osoby starszej?

Od kandydatów na to stanowisko wymaga się sumienności, wyrozumiałości, opanowania w trudnych, niespodziewanych sytuacjach, a nawet kreatywności. Najważniejszą zasadą w tym zawodzie jest jednak całodobowa dyspozycyjność. Opiekunowie muszą być ciągle obecni, pomagając swojemu podopiecznemu w codziennych czynnościach.

Do stałych obowiązków należy zakwalifikować: przygotowywanie posiłków i karmienie (jeżeli senior posiada zalecenia od lekarza, muszą być to dania zgodne z ustaloną dietą), podawanie leków oraz dbanie o higienę, czyli ubieranie, czesanie i mycie (w przypadku problemów z chodzeniem i wejściem do wanny lub kabiny prysznicowej, należy przynajmniej zapewnić poranną toaletę, wykorzystując do tego umywalkę lub zlewozmywak (często wykorzystuje się tutaj zlewozmywaki podwieszane granitowe ze względu na ich wytrzymałość). Opiekun musi też na bieżąco monitorować stan zdrowia starszej osoby, czyli mierzyć ciśnienie, zmieniać opatrunki, robić zastrzyki itp. Istotna jest też właściwa organizacja czasu podopiecznego. Warto zabierać go na pobliskie spacery lub pomyśleć o innych aktywnościach, jak np. uczestnictwo w spotkaniach klubu seniora, wymagające od opiekuna zapewnienia transportu.

Owe stanowisko wiąże się też z dbałością o porządek w mieszkaniu seniora. Pracownik powinien na bieżąco odkurzać, prać, prasować i zmywać naczynia. Do tego należy pamiętać o regularnych zakupach w sklepie spożywczym i aptece. Opiekunowie często są też odpowiedzialni za terminowe opłacanie rachunków oraz różnego rodzaju sprawy urzędowe.

Jak przedstawiają się zarobki?

Pomiędzy wynagrodzeniami w Polsce, a zarobkami w innych państwach występuje ogromna dysproporcja. W naszym kraju opiekunowie często zatrudniani są dorywczo. Przychodzą do starszej osoby na kilka godzin dziennie, za co otrzymują mniejszą pensję niż ci, którzy pracują na emigracji i są obecni niemal przez całą dobę. Szacuje się, że wykonywanie tego zawodu na obczyźnie może wzbogacić budżet pracownika nawet o 5000-8000 zł miesięcznie. W większości przypadków jest to kwota wyłącznie do ich dyspozycji, ponieważ zwykle, w ramach umowy, mają zapewnione darmowe mieszkanie oraz wyżywienie.

Różnice w zarobkach są też zależne od kwalifikacji i doświadczenia opiekuna. Na najwyższe pensje mogą liczyć opiekunowie, którzy wcześniej pracowali z osobami starszymi, np. w specjalistycznych ośrodkach lub domach opieki, bardzo dobrze posługują się językiem obcym, a dodatkowo posiadają różne uprawnienia, jak np. prawo jazdy czy odbyty kurs pielęgniarza lub fizjoterapeuty.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Magda pisze:

    Tak jak piszesz jest duży przeskok w tym ile zarabia się w Polsce, a za granicą i ogólnie za granicą wydaję mi się o wiele lepsza ta praca.

  2. DJorny pisze:

    W Polsce generalnie są niższe zarobki niż za granicą. W szczególności jeżeli chodzi o opiekę nad starszymi. Ale inne np. specjalistyczne usługi w rolnictwie w Polsce są wyceniane na bardzo podobnym poziomie co np. we Francji czy w Niemczech. Po prostu naszych fachowców jest tu mało i ceny są wyższe :) Popatrzmy np. na serwisy z usługami rolniczymi: http://uslugi.ogloszenia-rolnicze.com. Prawda? :)