Organizacja stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych – co pracodawca musi mieć na względzie?

o-DISABILITY-WORK-facebook

Osoba niepełnosprawna, jest osobą, która posiada pełnie praw pracowniczych. To osoba, która jednocześnie może wymagać innego traktowania, niż pracownik, o pełnej sprawności. Większość osób niepełnosprawnych może pracować w zakładach pracy chronionej, czyli tam, gdzie dobrze wiedzą, jakie prawa posiada taka osoba, oraz jak powinno być doposażone jej stanowisko. Wiedzą tam także, jak wygląda samo dotarcie do stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej i dbają, aby taki pracownik czuł się jak najlepiej we własnej pracy. Często takie zakłady pracy chronionej zatrudniają li tylko pracowników niepełnosprawnych, więc znają „temat” od podszewki. Ale nie wszędzie jest tak różowo.

Zakład pracy dla „wszystkich”

Zakłady pracy dla tzw. wszystkich, mogą zatrudniać kogo tylko zechcą. Jeśli szef takiego zakładu uzna, że osoba niepełnosprawna jak najbardziej sprawdzi się w tej pracy, może ją oczywiście przyjąć na próbę, aby sprawdzić jej przygotowanie w praktyce. Powinien jednak pamiętać, że każda osoba niepełnosprawna wymaga pewnej organizacji swojego miejsca pracy. I tak, np. pracownik biura jeżdżący na wózku inwalidzkim, będzie potrzebował więcej miejsca, niż jego pełno sprawny współpracownik, choćby ze względu na wózek inwalidzki. Nie wciśnie się nim wszędzie tam, gdzie może wejść człowiek chodzący.Taki pracownik będzie także potrzebował podjazdów, oraz szerszych drzwi do toalety, aby jego wózek mógł tam wjechać w razie potrzeby.

Jednak niepełnosprawni, to nie tylko osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Może to być pracownik np. niedowidzący. Wtedy jego miejsce pracy będzie wymagało usunięcia wszelkich ostrych przedmiotów z drogi takiego pracownika, oraz powiadomienia wszystkich innych współpracowników – bałaganiarzy, aby uważali, co, gdzie kładą i nie postawili np. stołka na drodze takiej osoby. Może wtedy dojść do wypadku, a tego już każdy pracodawca chciałby uniknąć. Zakłady pracy zatrudniające ludzi bez względu na ich sprawność, lub niepełnosprawność, powinny zwracać większą uwagę na tych, którzy potrzebują pomocy w zwykłych, codziennych sprawach. Samo przejechanie wąskim korytarzem dla osoby niepełnosprawnej może być doznaniem traumatycznym. Szczególnie, jeśli nie ma nikogo w pobliżu. Wspomnieć należy także o schodach, które mogą być nie do pokonania dla takiego pracownika.

Niepełnosprawny geniusz

Można zrozumieć pracodawcę, który dostaje CV przez internet od ewentualnego pracownika i zachwycony wpisanymi tam informacjami, od razu chce zatrudnić taką osobę. Przy spotkaniu dopiero może dowiedzieć się o jakimś „defekcie na zdrowiu” swojego przyszłego pracownika. Ale co z tego? Jakie ma znaczenie że ktoś niedowidzi, jeździ na wózku (z różnych powodów), czy też porusza się o kulach, jeśli jego predyspozycje do tej pracy są więcej niż zadowalające? Pracodawca się cieszy, zatrudnia takiego człowieka. Jednak na tym nie koniec. Należy przygotować mu miejsce pracy, aby mógł pracować bez względu na swoje schorzenie.

Dziękujemy firmie http://szafygarazowesolar.pl za pomoc w opracowaniu artykuły

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>