Pomysł na biznes: Zostań Zdunem

3

Zawód zduna święcił największe triumfy do połowy lat 50. ubiegłego wieku. Przez wybór nowoczesnych środków ogrzewania wielu jego przedstawicieli straciło pracę, a zduństwo zostało uznane za wymierające. W ciągu ostatnich lat można jednak zaobserwować ponowne zainteresowanie tym fachem ze względu na powrót do tradycyjnych i znacznie tańszych metod ocieplania domów.

Stare zawody wracają do łask

Niektóre branże przedwcześnie zostały uśmiercone. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach następuje tendencja ponownego zwrotu do popularnych w przeszłości zawodów, w tym rzemieślniczych. Pojawia się coraz więcej ofert pracy dla krawców, szewców i kaletników. Amatorzy pysznego jedzenia z pewnością doceniają zwiększone zatrudnienie piekarzy i cukierników. Również zdunowie nie mogą obecnie narzekać na brak zleceń.

Duży wpływ mają na to trendy w dekorowaniu wnętrz. Projektanci coraz częściej doradzają przełamywanie nowoczesnego designu staromodnymi elementami, takimi jak efektowne piece kaflowe. Ponadto niektórzy upatrują w nich szans na oszczędności w domowym budżecie. Drewno i węgiel są znacznie tańszymi surowcami do ogrzewania niż np. gaz ziemny. Jeszcze inni marzą po prostu o spędzaniu wieczorów przy gorącym piecu i wypiekaniu w nim domowego chleba.

Zjawisko to jest również pogłębiane dzięki unowocześnianiu zapomnianych zawodów. Współcześni zdunowie nie tylko stawiają piece, ale coraz częściej montują też kominki (zobacz przykładowy kominek elektryczny). One nieco krócej trzymają ciepło, lecz ze względu na swoje rozmiary sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.

Jak zostać zdunem?

W przeszłości zawód ten przechodził z pokolenia na pokolenie, a dodatkowo często był traktowany jako życiowa pasja. Z pewnością wielu naszych przodków pracowało w charakterze zduna, m.in. zdobywając doświadczenie w szkołach, które oferowały klasy o takim profilu nauczania. Obecnie żadne technika i zawodówki nie kształcą w tym kierunku.

Niszę na rynku zduńskim coraz częściej zauważają organizatorzy specjalistycznych kursów. W wielu miastach Polski można brać udział w takich szkoleniach. Sposób ich przeprowadzania także został dostosowany do dzisiejszych realiów. W każdej chwili i bez wychodzenia z domu możemy zapisać się na internetowy kurs zduństwa tradycyjnego. Dzięki niemu możemy stale korzystać z dostępnych materiałów online, na bieżąco zadawać pytania prowadzącym oraz logować się wtedy, kiedy dysponujemy wolnym czasem. Testy zaliczeniowe także przeprowadzane są przez Internet. Po ukończeniu szkolenia nie tylko otrzymamy całe kompendium wiedzy w tym zakresie, ale również dostaniemy możliwość odbycia praktyk u boku profesjonalnego zduna.

Osoby, które preferują tradycyjne metody nauczania, muszą poszukać takiego kursu w obrębie swojego miejsca zamieszkania. Stacjonarne warsztaty dadzą niepowtarzalną szansę ciągłego obserwowania przebiegu zajęć w teorii i praktyce, bezpośredniego kontaktu ze szkoleniodawcami oraz osobistego zapoznania się z charakterem pracy zduna.

Jeżeli posiadamy otwarty umysł i chęć poszerzania swych umiejętności technicznych, a dodatkowo poszukujemy pewnego zawodu, branża zduńska stoi przed nami otworem. Ludzie zawsze będą potrzebować ogrzewania, w związku z czym nie tylko nie zrezygnują z tych usług, ale coraz częściej będą kierować się do fachowców.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>