Pomysł na własny biznes: Apteka internetowa

apteka

Faktem jest, że coraz więcej ludzi korzysta z opcji zakupów internetowych niż stacjonarnych. Nic dziwnego – dzięki temu można oszczędzić cenny czas unikając kolejek, przy czym produkt najczęściej „przychodzi” sam do domu. W związku z tym powstaje też coraz więcej sklepów internetowych, oferujących przeróżne produkty – od ubrań, przez sprzęt elektroniczny, po wszelkiego rodzaju inne przydatne artykuły. Jeżeli zastanawiasz się nad otworzeniem własnej działalności w Internecie, dobrym pomysłem może okazać się założenie własnej apteki internetowej. Choć wydaje się, że aptek nie brakuje, wciąż na rynku obecnych jest niewiele dostępnych wirtualnie. Tymczasem lekarstwa i inne zdrowotne preparaty są chętnie nabywane przez wiele osób.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby założyć aptekę internetową?

Po pierwsze, podstawowym warunkiem jest posiadanie punktu stacjonarnego. Pomysł na aptekę internetową może okazać się trafny w przypadku tych osób, które posiadają już taką aptekę. Utworzenie apteki internetowej w takim przypadku daje możliwość uzyskania większego grona klientów i czyni z niej kolejny oddział. Jej właścicielem może stać się każdy, i to niekoniecznie po ukończeniu wykwalifikowanych studiów – oczywiście pod warunkiem, że jest pełnoletni i założy własną działalność gospodarczą.

Natomiast zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia żadna osoba nie może założyć e-apteki, jeśli nie posiada apteki tradycyjnej. Związane jest to z tym, że każda apteka musi zagwarantować klientom możliwość realizowania recept. Same formalności związane z założeniem działalności trwają od 8 do 10 tygodni, przy czym w tym czasie należy uzyskać specjalne pozwolenie do prowadzenia apteki, wydawane przez inspektorat farmaceutyczny danego województwa. Oprócz tego, prowadząc aptekę przez Internet, musimy zapewnić również naszym klientom możliwość kontaktu poprzez Infolinię oraz pomieszczenie, w którym będziemy mogli zgromadzić nasz asortyment.

Dany magazyn również musi spełniać ściśle określone warunki, ze względu na to, że różne leki wymagają zróżnicowanych warunków przechowywania. Ściślej mówiąc, tylko apteka tradycyjna może wystąpić do Inspektoratu Farmaceutycznego o zezwolenie na prowadzenie sprzedaży wysyłkowej. Po otrzymaniu takiego zezwolenia obowiązkiem każdej apteki, stacjonarnej czy nie, jest zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania leków (w odpowiednio przygotowanym do tego pomieszczeniu magazynowym), oznaczanie przesyłek zawierających leki oraz zapewnienie niezawodnego ich transportu. Oprócz tego, każda apteka powinna także gromadzić i przechowywać informacje dotyczące danych i zamówień klientów.

Jakie produkty może oferować apteka internetowa?

Ponieważ e-apteka nie ma możliwości zweryfikowania od razu recepty, nie ma też możliwości sprzedawania leków dostępnych wyłącznie na receptę od żadnego ze specjalisty. Powinna jednak umożliwić zapoznanie się z ceną takiego produktu, dostępnego już w punkcie stacjonarnym. Apteka internetowa może jednak oferować pozostałe artykuły, czyli leki dostępne bez recepty, różnego rodzaju suplementy diety, preparaty ziołowe oraz kosmetyki.

Jakie są plusy prowadzenia apteki w Internecie?

Przede wszystkim, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia mamy szansę trafić do większego grona odbiorców. Zapotrzebowanie na witaminy, zioła i inne preparaty było, jest i zawsze będzie, stąd możemy oczekiwać zwiększonych zysków. Jeżeli chodzi o pomieszczenie, w którym powinniśmy magazynować leki – posiadając punkt stacjonarny, możemy swobodnie korzystać z niego zarówno przy działalności tradycyjnej, jak i internetowej, ponieważ i tak będziemy sprzedawać te same produkty. Otworzenie apteki internetowej może okazać się rozwiązaniem dużo tańszym niż otworzenie drugiego punktu stacjonarnego, za to może przynieść większe korzyści finansowe i stać się oszczędniejszą formą prowadzenia własnego biznesu. Warto też zauważyć, że przy działalności prowadzonej przez Internet zwykle nie mamy potrzeby zatrudniania większej ilości pracowników.

Jakie są minusy prowadzenia e-apteki?

Nie będziemy mogli jej prowadzić, jeśli nie będziemy posiadali punktu stacjonarnego. W przypadku rozwoju naszej działalności internetowej dość duże koszty mogą być związane z techniczną stroną takiego biznesu – czyli utworzeniem dedykowanej strony internetowej oraz stworzeniem opisów produktów. Wciąż jednak to rozwiązanie będzie tańsze niż otworzenie drugiego tradycyjnego oddziału.

Dziękujemy aptece internetowej www.i-apteka.pl za udostępnienie nam materiałów do opracowania niniejszego artykułu. 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Paweł pisze:

    Mnie zastanawia jak wygląda forma opodatkowania przy prowadzeniu takiej internetowej apteki bo mój Urząd Skarbowy nie jest wstanie mi tego bardzo prosto wyjaśnić a chcę taką aptekę uruchomić w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>