Praca na wysokościach – jakie należy mieć uprawnienia aby wykonywać taki zawód?

WAH_Supervisor

Minister Pracy i Polityki Socjalnej postarał się o to, aby prace na wysokościach zaliczyć do szczególnie niebezpiecznych i w dniu 26 września 1997 roku wydał rozporządzenia, że takie prace dotyczą osób pracujących co najmniej jeden metr nad podłożem, lub ziemią. Nie jest to wysoko, jednak spadając nieszczęśliwie z jednego metra, można sobie zrobić krzywdę.

Oczywiście, takie osoby powinny mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu, oraz przede wszystkim – odpowiednie predyspozycje zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie ma tu żadnej dyskryminacji. Nikt nie wyobraża sobie osoby niedowidzącej, pracującej np. 50 metrów nad ziemią, czy też osoby niezrównoważonej psychicznie, chodzącej po dachu i myjącej jego dachówki.

To byłoby niebezpieczne nie tylko dla tego pracownika, ale także dla osób przebywających na dole. Prędkość spadającego ciała znacznie się zwiększa przy zbliżaniu się do ziemi. A prędkość plus waga daje niesamowitą siłę uderzeniową. Aby to lepiej zrozumieć, wystarczy wyobrazić sobie uderzenie asteroidy w Ziemię. Jej prędkość, plus jej waga – równa się katastrofa. Człowiek lecący z dachu takiej katastrofy nie spowoduje, jednak dla poszczególnych rodzin, poszkodowanych w takim wypadku, może to być prawdziwa katastrofa. Dlatego odpowiednie predyspozycje do tej pracy są niezbędne. Szczególnie, jeśli chodzi o stan umysłu takiego pracownika wysokościowego.

Co mogą robić tacy pracownicy?

Jedną z wielu usług jakie wykonują pracownicy wysokościowi, jest np. mycie elewacji, lub impregnacja elewacji. Warszawa jest miastem, gdzie doświadczeni pracownicy specjalizujący się w tej branży mogą zarobić nawet czterysta złotych dziennie. Ale nie tylko Warszawa dobrze płaci za takie usługi. W innych miastach usługi wysokościowe są równie dobrze płatne, a ludzie wykonujący ten zawód są bardzo poszukiwani. Np. dana firma oferuje tanie mycie elewacji Warszawa, co wcale nie znaczy, że pracownicy tej firmy mało zarabiają. Wręcz przeciwnie. Jeśli przedsiębiorca zaoferuje mniejsze opłaty za wykonywane usługi, będzie miał więcej zleceń i więcej pracy.

Będzie potrzebował więcej ludzi do wykonania tej pracy. Skoro tak, musi dać im odpowiednio zarobić, ponieważ w innym wypadku nie zdoła wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań wobec klientów. A jeśli tak się stanie, z takiego faktu ucieszy się jedynie konkurencja. Utrzymanie doświadczonego pracownika musi kosztować, ponieważ ten pracownik ma odpowiednie predyspozycje, pozwolenia, oraz szkolenia i może przynieść firmie duży zysk.

Alpinizm przemysłowy

Alpinizm przemysłowy wymaga także zatrudnienia dodatkowych osób, tzw. dołowych. Są to osoby odpowiedzialne za pilnowanie bezpieczeństwa zarówno na dole, jak i obserwowanie pracujących na górze. Gdyby coś się działo, taki pracownik może odpowiednio wcześnie zareagować, a jak wiadomo wczesna reakcja może zapobiec większej tragedii. Prace na wysokościach są przecież szczególnie niebezpieczne i wymagające najwyższej uwagi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>