Praca programisty – nauka zawodu, praca, perspektywy?

frontend

Od momentu swojego powstania komputery ulegają nieustannemu rozwojowi. Systemy i programy odpowiadają ciągłym zmianom technologicznym i dostosowywane są do coraz większych wymagań użytkowników. W związku z tym rynek pracy oferuje liczne możliwości zatrudnienia dla programistów.

Kim jest programista i jak wygląda jego praca?

Programista zajmuje się budowaniem rozmaitych programów komputerowych. Jest to proces wieloetapowy, a jego pierwszą fazą jest strategia działania uwzględniająca cele, jakie ma spełniać nowy program, do kogo jest adresowany, do jakich wymagań sprzętowych musi być dostosowany. Jeżeli zostaną określone wszystkie założenia, można przystąpić do samego opisywania. W tym celu używa się specjalnego języka programowania, czyli sekwencji rozmaitych kodów, symboli, znaków, liter i cyfr, które łączą się ze sobą i w konsekwencji tworzą określony program. Do najpopularniejszych zaliczamy przede wszystkim Javę, PHP czy C/CC+. Dalsze prace są związane z ewentualnymi poprawkami, modyfikacjami i udoskonaleniami w taki sposób, aby spełnić wszystkie założenia zleceniodawcy.

Charakter pracy programisty jest różnorodny. W większości wykonuje zlecenia indywidualnie, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych projektów wymagana jest działalność zespołowa. Wówczas poszczególne osoby są odpowiedzialne m.in. za programowanie baz danych, pojedynczych aplikacji , a nawet systemów operacyjnych. W takich sytuacjach niezbędna jest umiejętność współpracy w drużynie, wzajemnej komunikacji oraz właściwej organizacji pracy.

Większe przedsiębiorstwa i korporacje zatrudniają programistów do stałej pracy w działach IT. Istnieją też firmy, które pozyskują specjalistów do współpracy przy pojedynczych zleceniach, w związku z czym czas pracy jest nienormowany. Wielu programistów decyduje się jednak na samodzielne działanie, w ramach własnej działalności gospodarczej i wykonywania obowiązków w charakterze freelancera, najczęściej ze swojego miejsca zamieszkania.

Jak nauczyć się tego zawodu?

Bardzo dobrą bazą do specjalistycznych studiów jest wybór technikum informatycznego lub klasy w liceum o takim profilu. Są one jednak dostępne wyłącznie w większych miastach. Jeżeli ktoś nie ma możliwości uczęszczania do takiej szkoły, absolutnie nie jest na straconej pozycji.

Najważniejsze są umiejętności zdobywane w czasach 5-letnich studiów informatycznych. W tym okresie należy odbyć obowiązkowe praktyki. Jeżeli wykażesz się sumiennością i właściwymi kwalifikacjami, być może uda ci się podjąć dłuższą współpracę i realizować pierwsze zlecenia. Bardzo ważna jest również samodzielna nauka języków programowania oraz szlifowanie języka angielskiego, powszechnie stosowanego do pisania programów. Każda umiejętność i zdobyte doświadczenie przybliżają do szybszego zatrudnienia.

Na jakie zarobki mogą liczyć programiści?

Wysokość wynagrodzeń programistów jest uzależniona od doświadczenia oraz charakteru i miejsca pracy. Na najwyższe zarobki zdecydowanie mogą liczyć mieszkańcy największych miast. Różnica w pensjach pomiędzy specjalistą ze stolicy, a programistą z miejscowości o dziesięciokrotnie mniejszym zaludnieniu, może wynosić nawet parę tysięcy złotych.

Według ubiegłorocznych badań raportu płacowego dla programistów, dyrektor ds. produkcji oprogramowania może otrzymywać nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie. Wynagrodzenia koordynatorów zespołów są średnio o połowę mniejsze. Sami programiści zarabiają ogromnie zróżnicowane stawki, od trzech do nawet kilkunastu tysięcy. W głównej mierze zależy to od stażu pracy oraz posiadanych umiejętności, ale również referencji i rekomendacji w środowisku.

Jakie perspektywy są związane z zawodem programisty?

Niewątpliwie jest to bardzo przyszłościowy zawód. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat programiści będą najbardziej poszukiwaną grupą wśród zawodów technicznych. Branża IT wciąż rekrutuje kolejnych specjalistów.

Poza tworzeniem programów komputerowych, warto zainteresować się pisaniem aplikacji mobilnych. Jest to nadal raczkujący sektor informatyki, dlatego właśnie w nim należy dopatrywać się szans na zachowanie ciągłości dostawania świetnie płatnych zleceń. Programiści aplikacji na urządzenia mobilne już w tym momencie zarabiają więcej niż pracownicy wyspecjalizowani w jednym konkretnym języku programowania.

Oczywiście należy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkiego rodzaju trendy i nowinki z zakresu programowania. Warto również inwestować w różne kursy i szkolenia branżowe. Każda taka inwestycja zwróci nam się z nawiązką, nie tylko finansowo, ale przede wszystkim doświadczalnie, z perspektywą na otrzymywanie bardziej zaawansowanych zleceń.

Artykuł opracowano we współpracy z producentem oprogramowania Ontium Software.
Więcej na stronie firmowej: https://www.onitum.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>