Prowadzisz szkółkę jeździecką? Zadbaj o kondycję swoich koni

c700x420

W dzisiejszych czasach śmiało można stwierdzić, że popularność szkółek jeździeckich jest znacznie większa. Coraz więcej ludzi decyduje się na doskonalenie swoich umiejętności w tym oto sporcie. Opanowanie konnej jazdy nie jest łatwą sprawą, potrzeba sporej ilości lekcji i ćwiczeń, żeby dojść do całkowitej wprawy i by potrafić zapanować nad tym dużym czworonogiem. Cały ten proces wymaga wysiłku zarówno od człowieka, który siedzi na grzbiecie konia, jak i od samego zwierzęcia.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że więcej namęczyć podczas tych ćwiczeń musi się właśnie koń. Bowiem to on musi skakać przez poprzeczki, pokonywać przeszkody bądź też galopować przez pola. W następnej części skoncentrować by się więc trzeba było na tym, jak należy dbać o konia w takich przypadkach. Odpowiedzialni za zdrowie i kondycję koni są w tym przypadku osoby prowadzące jeździeckie szkółki, więc to właśnie oni powinni podjąć odpowiednie działania aby te zwierzęta miały się jak najlepiej i by były zadowolone.

Jak zadbać o kondycję konia?

Sposobów na dbałość o kondycję zwierzęcia jest bardzo wiele. Dużo czynników wpływa na to, czy zwierzak czuje się dobrze, czy raczej wymaga odpoczynku i troski. Podobnie rzecz ma się w przypadku koni. Postawą oczywiście jest zapewnienie odpowiedniego i dostosowanego do potrzeb konia wyżywienia. Inne zapotrzebowanie na pokarm ma koń, który nie jest zmuszany do większego wysiłku, a inne czworonogi, które wykorzystywane są do ćwiczeń w szkółkach jeździeckich. Takie konie potrzebują specjalnego pożywienia, najlepszym z nich jest specjalna pasza dla koni sportowych-wyczynowych. Dostarcza ona im wystarczającą ilość energii i zapewnia siłę do dalszych aktywności. Aby kondycja konia wyczynowego pozostawała w jak najlepszym porządku należy również dbać o codzienny trening. Bardzo ważny jest czas danego treningu. Istotne jest również to, jak dany trening wygląda czyli, ile minut trwa stęp, kłus i galop. Trzeba również pamiętać że trening powinien być zarówno ujeżdżeniowy jak i skokowy. Jeśli koń regularnie będzie ćwiczyć takie aktywności, to w trakcie lekcji w szkółce jeździeckiej nie powinny one mu sprawiać najmniejszego problemu. Zatem podstawą dbałości o kondycję tego czworonoga jest odpowiednia dieta oraz systematyczne ćwiczenia fizyczne.

Pory roku mają znaczenie

dog-838281__340Kondycja konia to przede wszystkim jego zdrowie fizyczne. A trzeba mieć na uwadze to, że przy niskich temperaturach zwiększa się ryzyko zachorowalności wśród tego typu zwierząt. Jak więc zadbać o ich zdrowie zimą, kiedy warunki robią się trudniejsze? Pierwszym ważnym elementem jest dostęp do siana.

W letnim okresie konie mogą stołować się na zazielenionych przestrzeniach, zimą z kolei są zdane na siano, które zastępuje im letnią, zieloną trawkę. Zimą należy również wyjątkowo dbać o sierść zwierzęcia, musi ono być wyczesane, gdyż długa, zadbana, zimowa sierść stanowi źródło ochrony przed niskimi temperaturami. Kluczowe znaczenie ma jednak zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w miejscach gdzie konie są trzymane.

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>