Remont firmy – kiedy i co możemy odliczyć od podatku?

reparaturen

W ramach prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystywane są środki trwałe, które wymagać mogą po pewnym czasie remontu. Remont w firmie może polegać na:

  • przebudowie, czyli zmiana stanu środka trwałego,
  • rozbudowie, czyli powiększenie środka trwałego na przykład budynków, budowli, linii technologicznych itp,
  • rekonstrukcji, czyli przeprowadzenie odbudowy środka trwałego,
  • adaptacji, czyli przystosowanie środka trwałego do wykorzystywania go w innym celu,
  • modernizacji, czyli nadanie środkowi trwałemu nowoczesnego wyglądu.

Czym jest remont w świetle prawa podatkowego?

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia remontu, które jest bardzo ważne z punktu podatkowego. W celu określenia czym jest remont należy odnieść się do prawa budowlanego. Według prawa budowlanego remont to wykonywanie w danym obiekcie budowlanym robót budowlanych, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, ale dopuszcza się wykorzystanie wyrobów budowlanych innych niż użytych w stanie pierwotnym.

Kiedy mamy do czynienia z ulepszeniem lokalu?

Ulepszenie lokalu firmowego ma miejsce w momencie gdy środek trwały ulegnie przebudowie, rekonstrukcji, modernizacji, adaptacji czy rozbudowie, a wartość wydatków przekroczy kwotę 3500 złotych. W przypadku czynnych podatników VAT 3500 złotych ma być wartością netto, a w przypadku podmiotów zwolnionych z VAT wartość 3500 złotych ma być wartością brutto.

Różnice w rozliczeniu podatkowym między remontem a ulepszeniem.

Wydatki kwalifikowane jako remont lokalu firmowego ma prawo do bezpośredniego rozliczenia tego wydatku w kosztach podatkowych. W przypadku ulepszenia lokalu firmowego wydatki powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Dodatkowo wpływają na odpisy amortyzacyjne. Wydatki związane z remontem lokalu firmowego przedsiębiorca wykazuje w kolumnie 13 księdze przychodów i rozchodów.

Jak potraktować na przykład wymianę pokrycia dachu?

Wymiana pokrycia dachu jest interpretowana najczęściej jako remont lokalu firmowego, ponieważ powoduje to przywrócenie stanu pierwotnego.

Jak potraktować na przykład wymianę okien?

Wymiana okien jest interpretowana najczęściej jako remont, ponieważ też ma na celu przywrócenie stanu pierwotnego lokalu firmowego.

Jak rozstrzygnąć co jest remontem a co ulepszeniem?

Niestety trudno jest rozstrzygnąć co jest remontem a co ulepszeniem. W celu uzyskania odpowiedzi warto skorzystać z specjalistycznej ekspertyzy. Wydatek na przeprowadzenie tej ekspertyzy firma będzie mogła zaliczyć jako wydatek.

Kiedy możemy zaliczyć remont do wydatków firmy?

Jeżeli wydatki na remont miały charakter odtworzeniowy to mogą zostać zaliczone jako koszt w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Co możemy zaliczyć do wydatków firmy gdy przeprowadzamy remont?

Jeżeli wydatek na cel odtworzeniowy to wydatki na remont mogą zostać zaliczone jako koszt podatkowy na przykład wymiana okna, wymiana podłogi, pomalowanie ściany czy położenie nowej warstwy papy na dachu.

Poradnik opracował portal designerski lazienkazpomyslem.com – zobacz jak wygląda łazienka z pomysłem, którą możesz urządzić we własnej firmie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>