Styczność pracownika ze środkami chemicznymi kontra badania okresowe w pracy

householdout

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków w pracy. Odpowiednich – to znaczy higienicznych i bezpiecznych. Szczególne znaczenie nabiera to w zakładach pracy, gdzie osoba zatrudniona ma styczność ze środkami chemicznymi. Jak to odnosi się do kwestii konieczności przeprowadzania badań okresowych? Zerknijmy na fakty!

 Badania okresowe konieczne do przeprowadzenia mają charakter:

  • wstępny
  • kontrolny
  • okresowy

Warto jako pracodawca wiedzieć, czy ten harmonogram jest zasadny, również jeśli chodzi o styczność pracownika z chemią. Mamy tutaj bowiem do czynienia z czynnikami szkodliwymi, a nie szczególnymi – co stanowi ogromną różnicę.

Obowiązkiem pracodawcy, bez względu na to czy jego domeną jest dystrybucja chemii gospodarczej czy jakakolwiek inna dziedzina powiązana ze środkami chemicznymi jest:

  • ograniczanie warunków szkodliwych dla zdrowia i życia pracowników
  • dążenie w kierunku likwidacji warunków szkodliwych

Jakie są obowiązki pracodawcy względem szkodliwych czynników w środowisku pracy?

kombinezon do piaskowaniaTutaj nieco odkryjemy karty w tym temacie i równocześnie zachęcamy do pogłębienia swojej wiedzy poprzez odwołanie się do źródła kwestii dotyczących tego zagadnienia. Przepisy, które to regulują to wytyczne zawarte w kodeksie BHP. To tam można znaleźć pełną definicję wszystkich obowiązków pracodawców odnośnie do tego jak powinni chronić pracowników przed szkodliwymi czynnikami. By jednak móc dokładnie ocenić w jakim stopniu chemia obecna w zakładzie pracy może bądź ma wpływ na pracownika w pierwszej kolejności zasadne jest wykonanie odpowiednich badań – a nade wszystko pomiar czynników. Ewidencja tych czynników jest obowiązkowa, wszystkie wyniki badań i pomiarów muszą być rejestrowane i przechowywane w sposób zapewniający do nich dostęp – zarówno organom kontrolnym, jak i właśnie pracownikom.

 Badania kontrole na styczność pracownika z chemikaliami

Każdy pracownik pracujący w takich warunkach winien być kierowany na badania profilaktyczne. W takim skierowaniu muszą być zawarte następujące informacje:

  • wszystko co, istotne o czynnikach szkodliwych dla zdrowia
  • wszystko, co istotne na temat warunków uciążliwych
  • aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia

Jeśli chodzi o ułatwienie wypisania szkodliwych czynników w tym kontekście można wymienić różne, w tym fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. My jednak na potrzeby tego artykułu skupimy się na chemicznych. Chodzi tutaj o cztery grupy substancji – pierwsze z nich to rakotwórcze, kolejne toksyczne, są także drażniące i uczulające.

Oprócz wykazania tychże w takim skierowaniu zalecane jest także wypisanie wszelkich innych czynników, które mogą być w jakikolwiek sposób uciążliwe bądź niebezpieczne dla pracownika i wynikają ze sposobu wykonywanego przez niego pracy np. praca w godzinach nocnych.

To bardzo ważne, by podejść do takiego skierowania pieczołowicie i z należytą uwagą, na jego podstawie bowiem lekarz medycyny pracy określa zakres badań zleconych pracownikowi. Ma to naprawdę ogromne znaczenie.

Informacje na temat dystrybucji chemii gospodarczej uzyskasz na stronie https://eurochemia.eu/o-firmie/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>