Twój pracodawca zmienia warunki umowy w trakcie jej trwania? Sprawdź czy ma takie prawo

qaemploymentcontractsthebasics_286225190

Nieważne, czy podejmujesz swoją pierwszą w życiu pracę, czy jest to kolejne miejsce zatrudnienia- kwestią kluczową przy podejmowaniu nowej pracy jest rodzaj zatrudnienia, czyli odpowiednia umowa. Określa ona wszystkie szczegóły związane z samą pracą, wykonywaniem obowiązków, czasem pracy czy wynagrodzeniem. Dobrze jest więc, aby umowa była poprawnie i przejrzyście skonstruowana, a do najczęściej wybieranych należy oczywiście umowa o pracę.

Zmiana warunków pracy w czasie zatrudnienia

Czasem jednak zdarza się tak, że warunku zatrudnienia w czasie trwania stosunku pracy ulegają zmianie. Pracownicy są zazwyczaj przyzwyczajeni do obowiązujących ich warunków, obowiązków zawodowych czy poziomu wynagrodzenia, jednak te kwestie z czasem ulegają zmianie. Zgodnie z Kodeksem Pracy takie zdarzenie jest zgodne z prawem pracy, a pracodawca ma możliwość zmiany warunków zatrudnienia w czasie trwania umowy. Jak wygląda to w praktyce? Pracodawca ma możliwość jednostronnej zmiany dotychczasowych warunków zatrudnienia. Wszelkie zmiany pracodawca ma obowiązek wprowadzić za pomocą tzw. wypowiedzenia zmieniającego, które nie wymaga zgody pracownika. W braku akceptacji nowych warunków zatrudnienia przez pracownika, wypowiedzenie zmieniające zmienia się w wypowiedzenie całej umowy o pracę. Cała procedura jest zapisana w kodeksie pracy, stąd też w wypowiedzeniu zmieniającym należy umieścić stosowne pouczenie o możliwości zmiany wypowiedzenia w wariant rozwiązujący umowę o pracę. W przypadku braku złożenia pisemnej odmowy przyjęcia wprowadzanych zmian, powszechnie traktuje się to za akceptację zmiany warunków.

Tryb porozumienia

Tryb porozumienia jest innym wariantem wprowadzania zmian w stosunku pracy i polega on na zmianie warunków zatrudnienia przy obopólnej zgodzie. Niezależnie od tego, czy zmiany w stosunku pracy zaowocują ich obustronną akceptacją czy wypowiedzeniem umowy o pracę, dzieje się to w oparciu o obustronne przyzwolenie. Brak zgody pracownika na wprowadzenie zmian nie ma wpływu na trwający nadal stosunek pracy.

Inne umowy

Umowa o pracę wciąż stanowi rzadkość, jeśli chodzi o rodzaj zatrudnienia pracowników. Porównując formy zatrudnienia grupy pracowników, na pierwsze miejsce wysuwają się umowy cywilnoprawne, w tym popularna umowa zlecenie, a także umowa na czas określony, będąca czymś jakby obietnicą umowy o pracę. Mówiąc o rodzajach zatrudnienia należy pamiętać, że wszelkie umowy cywilnoprawne regulowane są przez Kodeks Cywilny, a nie Kodeks Pracy, z racji czego działa w oparciu o inną dziedzinę prawa. Warto się do tego odnosić, kiedy pracodawca chce zmienić warunki współpracy lub dokonać zmian wynikających z samej umowy. Bez względu na jej rodzaj, jaki obowiązuje nas w pracy, dobrze jest nie tylko wnikliwie znać jej treść, ale również być na bieżąco z prawem, w oparciu którym funkcjonuje podpisana przez nas umowa. Dzięki temu nie tylko będziemy znać szczegółowo swoje zawodowe obowiązki, ale również będziemy świadomi praw, jakie przysługują nam w pracy.

Pomocy w artykule udzieliła nam Kancelaria Prawna www.pierog.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>