Udzielanie korepetycji – dodatkowa forma zarobku studenta

11-krokow-do-perfekcyjnego-opisu-profilowego-—-kopia

Zapewne każdy z nas chciałby zarabiać więcej albo w ogóle mieć jakikolwiek dochód. Niestety nie każdy ma możliwość pracy zarobkowej w firmie, na etacie, ze stałym wynagrodzeniem. Powody braku zatrudnienia mogą być bardzo różne. Od niepełnosprawności i związanych z tym problemów na rynku pracy, przez wykluczenie zawodowe ze względu na wiek ( tu mowa szczególnie o pokoleniu 40+ i 50+), brakiem miejsc pracy w danym zawodzie lub faktem, że jest się jeszcze w trakcie nauki (studenci).

Sposobem na zdobycie dodatkowych funduszy, które zasilą domowy budżet, może być udzielanie korepetycji innym. Nie oznacza to jednak, że każda osoba może zająć się uczeniem innych. Podstawową sprawę stanowi wiedza w danej dziedzinie, której chce się nauczać oraz umiejętność przekazania jej innym osobom. To dwie kwestie, których pominąć nie można. Jeżeli jednak i wiedza, i umiejętności są, a do tego czas wolny na prowadzenie zajęć, to nie ma na co czekać. Jest wielu uczniów szkół podstawowych, liceów, a także studentów, którzy szukają pomocy w przyswojeniu materiału z określonego przedmiotu. Strona popytu to nie tylko ludzie młodzi. Są tu również osoby dorosłe, które chcą się uczyć dla siebie i poszerzać horyzonty lub rynek pracy zmusił ich do przebranżowienia się, aby mieć nadal zatrudnienie.

Ile można zarobić?

Wielkość zarobków po części zależy od samego korepetytora i tego, ile czasu może poświęcać na udzielanie korepetycji. Nie przeskoczy on jednak pewnych ograniczeń, chociażby liczby chętnych chcących się uczyć. Korepetycje mogą stanowić natomiast doskonałe źródło dodatkowego zarobku dla studentów. Nie każdy bowiem ma możliwość finansowania studiów z portfela rodziców lub podjęcia pracy zarobkowej na etat. Szczególnie dotyczy to studentów studiów dziennych, których rozkład zajęć praktycznie eliminuje taką formę zarobkową jak praca w wymiarze 40 godzin w firmie. W takim przypadku student, oczywiście posiadający właściwą porcję wiedzy z danego przedmiotu, może dorobić ucząc innych. Z pewnością na wydziale, w tej samej grupie, lub na kierunkach pokrewnych, znajdą się osoby chętne do skorzystania z takiego rodzaju pomocy. W końcu nikt nie jest alfą i omegą i nie wszystko zawsze może zrozumieć bez dodatkowej pomocy. Dobrą grupę docelową jako uczniowie studenta, oprócz kolegów i koleżanek ze studiów, będą stanowiły dzieci i młodzież szkolna.

Forma zarobkowa, którą stanowi uczenie innych, daje możliwość elastycznego czasu pracy oraz pracy w wybranych przez uczącego godzinach. Oznacza to możliwość dopasowania godzin pracy to harmonogramu zajęć na studiach. Dodatkowo, w czasie zwiększonego obciążenia nauką własną, przed kolokwiami czy egzaminami, działalność można zawiesić lub znacząco ograniczyć.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia działalności korepetytorskiej jest zbadanie rynku, ze szczególnym naciskiem na sprawdzenie cen. Ustalenie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej ceny za lekcję może stanowić ograniczenie i spowodować, że nikt na naukę nie będzie chętny. W ostatnim raporcie cenowym na popularnym serwisie korepetycji e-korepetycje.net porównano średnie ceny za godzinę nauki z 10 najpopularniejszych przedmiotów, we wszystkich województwach i z oddzielnym uwzględnieniem 19 miast Polski. Pełny raport wraz z omówieniem można znaleźć na stronie http://www.e-korepetycje.net/artykuly/raport-z-cen-korepetycji. Zapoznanie się z danymi na temat średnich cen wśród innych korepetytorów pozwoli na dopasowanie się do rynku. Oczywiście nie można się sugerować ściśle według podanych tam przedziałów cenowych. Nie można zapominać, że na cenę lekcji ma również wpływ poziom zaawansowania, na jakim udziela się korepetycji, dotychczasowe doświadczenie w nauczaniu (jeżeli już jakieś jest) oraz chociażby miejsce prowadzenia zajęć. Jeżeli zajęcia mają się odbywać z dojazdem do ucznia, to koszt dojazdu należy wkalkulować w cenę usługi. Co ciekawe, na podstawie danych z raportu wynika, że najdroższe (średnio) są lekcje muzyki oraz języka hiszpańskiego. Prym w wysokości cen wiedzie oczywiście Warszawa. Tutaj średnia cena lekcji z badanych przedmiotów jest o kilka, a czasem kilkanaście złotych wyższa za godzinę zegarową, niż w pozostałych analizowanych miastach. Teoretyzując, przy założeniu pobierania za 1 lekcję kwoty 35 zł i poświęcając czas na prowadzenie zajęć tylko 1 godzinę dziennie (od poniedziałku do piątku), w ciągu miesiąca dochód może wynieść nawet 700 zł. Czy to dużo czy mało? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Jednym kwota ta pomoże w kontynuowaniu studiów i opłacenia przynajmniej części rachunków. Dla innych może być wartością niewartą podejmowania jakiegokolwiek dodatkowego wysiłku. Warto jednak pamiętać, że udzielanie korepetycji, to nie tylko pieniądz i zarobek. To również sposób na samodoskonalenie się, nawiązywanie relacji społecznych, czy zbieranie doświadczenia zawodowego, jeżeli planuje się dalszą karierę np. w zawodzie nauczyciela, lektora czy trenera.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>