Uprawnienia architekta a Inżyniera budownictwa

projektowanie biur warszawa

Czym różni się architekt od inżyniera budownictwa? Z pewnością potrafilibyśmy wymienić kilka istotnych różnic między tymi dwoma zawodami, jednakże warto przyjrzeć się im nieco dokładniej aby zobaczyć w pełnym świetle te dwa jakże odpowiedzialne i potrzebne zawody.

Co mówi nam historia?

Wspólnym fachem, z którego wywodzi się inżynier budownictwa oraz architekt to zawód muratora. To właśnie murator w jednej osobie sporządzał rys architektoniczny budowli, dbał o wszystkie wyliczenia potrzebne do prawidłowego stworzenia budowli, szacował również jaki  materiał i w jakich ilościach należy przygotować pod daną budowlę. Rozdział między inżynierem budownictwa a architektem jest traktowany w różny sposób w różnych krajach. W naszym kraju na przykład są to dwa niezależne zawody. Naukę architektury można podjąć na uniwersytetach i w akademiach sztuk pięknych.

Architekt jest również tytułem koncesjonowanym, czyli należy odbyć szereg praktyk zawodowych i uzyskać licencję na wykonywanie zawodu. Architekt przy tym jest uważany za zawód prestiżowy i dostęp do niego mają osoby, które charakteryzują się ponadprzeciętnymi umiejętnościami takimi jak twórczość, otwartość na nowe i nietypowe rozwiązania, umiejętność łączenia piękna i praktyki z innowacyjnością.

Dawniej architekt nie był tylko osobą przygotowującą plany obiektów budowlanych. Była to przede wszystkim osoba posiadająca głęboką widzę z wielu dziedzin nauki matematyki, techniki, materiałoznawstwa, sztuki plastycznie i wielu innych. Architektem nazywano więc często artystów tworzących różne formy przestrzenne, także budowlańców tworzących pomniejsze zabudowania oraz mistrzów trudniących się planowaniem budowy, zaopatrzeniem oraz całym nadzorem budowlanym.

Czasy obecne – kim jest architekt i inżynier budownictwa?

Architekt

Generalnie architektem możemy nazwać osobę tworzącą obraz obiektu budowlanego. Jego rolą jest stworzenie “od zera” wizerunku przyszłej budowli w skład którego wchodzą plany układu ścian, rozkładu okien, wejść i wyjść oraz wszelkiego typu zadaszeń. Architekt nanosi na plany również zdobienia budowli, dodaje akcenty rzeźbiarskie, projektuje łuki i inne detale tworzące z budowli unikalny obiekt. Na tym etapie architekt wykazać się musi znajomością praw budowlanych bowiem nie może narysować czegoś co nie jest fizycznie wykonalne. Fantazja projektanta musi iść ściśle w parze z realizmem budowniczym. Wybitni architekci potrafili  tworzyć niesamowite konstrukcje wyglądające na pozór niemożliwe do zbudowania obiekty – a jednak – trwają do dziś (weźmy na przykład katedry budowane tysiąc lat temu w Anglii, Francji, Florencji).

Na głowie architekta często jest również zaprojektowanie niewidocznych, lecz absolutnie wymaganych sieci instalacji grzewczych, sanitarnych jak również elektrycznych. Na tym etapie to bardzo ważne aby przewidzieć jak najlepiej rozplanować gniazdka elektryczne, sanitariaty, kotłownie.

Inżynier budownictwa

Wszystko to, co zaplanował wcześniej architekt urzeczywistnić w coś namacalnego musi właśnie inżynier budownictwa. Na podstawie projektu każdego etapu budowy, po zorganizowaniu materiałów budowlanych – zaczyna się budowa. Dobry inżynier budownictwa potrafi zaplanować poszczególne etapy budowy w taki sposób aby kolejne ekipy pracowników budowlanych i technicznych nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Także “na jego głowie” jest dbanie o ciągłość dostaw materiałów budowlanych oraz zorganizowanie ekip pracowników, którzy będą na podstawie jego rozporządzeń urzeczywistniać przygotowany projekt budowli.

Kierowniki budowy - jest również odpowiedzialną funkcją, którą pełni inżynier budownictwa. To właśnie on posiadając wszystkie przygotowane materiały oraz zasoby ludzkie przystępuje do realizacji budowy. Kierownik budowy musi również umieć wychwycić różne niespodziewane sytuacje i przeciwdziałać im. Mogą być to na przykład kradzieże materiałów budowlanych, nieterminowość oddawania kolejnych etapów budowy po przez nierzetelnych podwykonawców, sprawdzanie jakości dostarczanych surowców budowlanych ale także różne efekty oddziaływania pogody na budynek (zawilgocenia, podtopienia, przesuszenia betonu i inne).

Inspektor nadzoru – jest to również jedna z funkcji jaką może pełnić inżynier budownictwa. Inspektor jest jednostką kontrolującą poszczególne etapy budowy. Jest on przedstawicielem inwestora obiektu budowlanego i to on ma za zadanie dopilnować by kierownik budowy oraz jego ekipy budowlane wykonywały swoją pracę zgodnie ze sztuką budowlaną. Inspektor nadzoru nie jest koniecznością przy każdej budowie, jednak większość inwestorów woli mieć kogoś niezależnego na placu budowy komu może powierzyć nadzór nad pracami budowlanymi.

Podsumowując…

Decydując się na któryś z opisanych tutaj zawodów należy mieć świadomość, że choć oba fachy ściśle się ze sobą łączą to specyfika wykonywanej pracy jest w każdym przypadku inna. Architekt kierując się swoim talentem, fantazją oraz znajomością sztuki budowlanej może pozwolić sobie na większą swobodę na etapie tworzenia konstrukcji. Projektuje nigdy wcześniej nie istniejący szkic, który ma szanse stać się piękną budowlą. Ma szansę… właśnie. To czy powstanie zależy od inżyniera budowlanego. Inżynier budowlany musi skrupulatnie trzymać się prawideł sztuki budowlanej i nie może sobie pozwolić na żadne fantazjowanie. Najmniejszy błąd może doprowadzić do tragedii, a w najlepszym wypadku do zawalenia się budowli.

Artykuł opracowano na podstawie materiałów dostępnych na stronie https://archiweb.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>