Uprawnienia budowlane – kto je wydaje?

app-600x399-90

Uprawnienia budowlane są niezbędne, aby wykonywać wiele zawodów związanych z budownictwem. Nie wystarczą umiejętności czy doświadczenie, aby móc realizować prace budowlane. Niestety, wiele osób o tym zapina i podejmuje działalność bez wymaganych uprawnień. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości przy realizacji prac można więc mieć spore kłopoty.

Aby uzyskać uprawnienia budowlane, na początku trzeba oczywiście przejść konkretną edukację. Może to być szkoła zawodowa, studia wyższe lub różne formy kształcenia zawodowego, które kończą się egzaminem, na podstawie którego wydawane są stosowne dokumenty. W polskim systemie kształcenia uprawnienia budowlane są wydawane przez komisję kwalifikacyjną Samorządu Zawodowego Inżynierów Budownictwa. Uprawnienia te nadawane są w formie decyzji administracyjnej. Po otrzymaniu uprawnień potwierdzonych stosownym dokumentem, osoba legitymująca się nim może wykonywać prace, do których została przygotowana i w których się kształciła.

Uprawnienia są nie tylko przydatne, ale przede wszystkim konieczne

Uprawnienia budowlane to dla inwestorów gwarancja, że korzystają z usług fachowców doskonale znających się na swojej pracy i potrafiących poradzić sobie praktycznie z każdym zleceniem. To ważne w przypadku każdego procesu budowlanego, który wiąże się z zagwarantowaniem bezpieczeństwa obiektu po jego powstaniu i oddaniu do użytku. Choć niektórym osobom wydaje się, że uprawnienia budowlane trzeba mieć jedynie do wykonywania bardzo poważnych prac, typu budowa domów mieszkalnych czy innych obiektów wymagających wielu nakładów inwestycyjnych, w rzeczywistości uprawnienia przydadzą się także w mniejszych pracach budowlanych. Wykonanie wiaty garażowej, stodoły czy altanki w ogrodzie, budowa ziemianki oraz wiele innych nieco drobniejszych prac również wymagają posiadania uprawnień oraz doskonałej znajomości prawa budowlanego oraz zasad rządzących budownictwem. Bez uprawnień również można teoretycznie wiele rzeczy wykonywać, jednak można mieć z tego powodu spore kłopoty. Co więcej, często jeśli osoba bez uprawnień wykona jakieś prace, mogą być one nie przyjęte przez urzędników bądź też może być nakazany ich rozbiór, gdyż proces budowlany nie odbył się zgodnie z obowiązującym prawem.

Warto postawić na odpowiednie kształcenie zawodowe

Osoby, które swoją przyszłość zawodową widzą w budownictwie i chcą rozwijać się w branży, w której później planują dobrze zarabiać, powinny więc postawić przede wszystkim na odpowiednie kształcenie. Owszem, można również równolegle zatrudnić się w firmie budowlanej jako pomocnik na budowie czy do innych prac, które nie wymagają uprawnień. Takie prace zawsze jednak powinny być realizowane pod okiem fachowca i przez niego nadzorowane. Osoba bez uprawnień nie może więc wykonywać zadań, do których nie ma odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Powinien o tym pamiętać każdy inwestor, któremu zależy na jakości i bezpieczeństwie realizowanej inwestycji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>