W jakich sytuacjach może dojść do wydziedziczenia

Wydziedziczenie nie jest tak łatwe, jak wielu osobom się wydaje. Zdarza się, że zmarły pozostawia po swojej śmierci ważny testament. Może się okazać, że nie zawarł w nim członków najbliższej rodziny. Nie oznacza to jednak, że zostali oni wydziedziczeni.

Wydziedziczenie, w świetle polskiego prawa oznacza pozbawienie praw do otrzymania zachowku. Zachowek to forma rekompensaty, którą przewidział ustawodawca w stosunku do członków rodziny zmarłego, którzy nie zostali ujęci w testamencie.O zachowek ubiegać się mogą małżonek, rodzice, dzieci, wnuki, itd. Bywa czasami i tak, że mogą oni zostać pozbawieni tego prawa. To kilka szczególnych sytuacji.

Aby wydziedziczenie było zgodne z prawem, może ono nastąpić tylko w prawidłowo spisanym testamencie. Co ważne, jego autor nie musi używać dosłownych określeń, jak „pozbawienie prawa do zachowku”. Wystarczy, że z treści dokumentu można jasno odczytać wolę zmarłego. Nie chodzi tu również o domysły. W takich sytuacjach testament opisuje sytuacje, w których doszło do jakiegoś nieetycznego zachowania członka najbliższej rodziny. Aby wydziedziczenie było ważne, musi zajść jedna z zapisanych poniżej przyczyn.

Członek najbliższej rodziny wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.  Mowa tu o zachowaniu, które mają negatywny wpływ na życie innych, m.in. prowadzanie działalności przestępczej, hulaszczy tryb życia, alkoholizm, a nawet niewierność małżeńska. Co ważne, zachowanie osoby wydziedziczonej na podstawie tego zapisu, powinno być sprzeczne nie tylko z normami ogólnie przyjętymi, ale również z wolą spadkodawcy. Nie może dojść do sytuacji, w której spadkodawca wspólnie ze spadkobiercą korzysta z pieniędzy pochodzących z przestępstwa lub również nie dochowuje wierności małżonkowi, a następnie z tego powodu go wydziedzicza.

Członek rodziny dopuścił się względem spadkodawcy, albo jednej z bliskich mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. W tej sytuacji, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. W kodeksie cywilnym nie znajdziemy bowiem odpowiednich zapisów, które jasno określają, jakie osoby zaliczane są do grona najbliższych spadkodawcy. Ważne są tu nie tylko więzy krwi, ale również więź emocjonalna.

Członek rodziny nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. To dość szeroki zapis. Nie chodzi w nim jedynie o brak roztoczenia opieki nad członkiem rodziny z powodów zdrowotnych lub wieku. Mowa tu również umieścić inne krzywdzące zachowania, m.in. wyrzucenie spadkodawcy z domu, kierowanie pod jego adresem nieprawdziwych zarzutów, nękanie psychiczne czy uporczywe wszczynanie awantur.

Ważną informacją jest to, że aby wydziedziczyć danego spadkobiercę, wymienione wyżej zachowania nie powinny być incydentalne, a nagminne czy długotrwałe. Za podstawę do pozbawienia danej osoby prawa do zachowku nie może być brane jednorazowe zdarzenie.

Inną sytuacją, która uniemożliwia wydziedziczenie jest przebaczenie. Jeśli spadkodawca wybaczył, spadkobiercy jego przewinienia, ten nabiera prawa do zachowku. W sytuacji, gdy spadkodawca nie miał już zdolności do czynności prawnych, przebaczenie nadal może być skuteczne. Musi ono nastąpić z dostatecznym rozeznaniem lub spadkobierca musi udowodnić, że doszło niego doszło. W tej sytuacji pomocny może okazać się obsługa prawna Wrocław.

Osoba wydziedziczona zostaje w całości pozbawiona prawa do uzyskania zachowku. Prawo to jednak przypada jego zstępnym (dzieciom, wnukom).

Jeśli rozważasz przygotowanie testamentu i zależy Ci na tym, aby był on sporządzony jak najlepiej, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Ten temat chętnie podejmie nasz radca prawny Wrocław.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>