Wniosek o dofinansowanie na wycieczki dla pracowników – jak bezbłędnie go napisać?

Business-Traveler

Jeśli szef danej firmy chciałby się jakoś zrewanżować swoim pracownikom za ich zaangażowanie w pracy, poświęcanie czasu firmie (często już tego nadgodzinowego), oraz rzetelnie wykonywana pracę, może skorzystać z funduszu świadczeń socjalnych i przygotować jakąś formę rekompensaty za trud swojej kardy. Na pewno będzie mu się to opłacać szczególnie wtedy, gdy zamierza skorzystać z dofinansowania do wycieczek dla pracowników. Tak forma rekompensaty za trud pracy i zaangażowanie na swoim stanowisku, może być opłacalna dla obu stron. Szef otrzyma dofinansowanie (czyli nie wyda zbyt dużo, tylko jakąś część pieniędzy), natomiast sam pracownik również będzie zadowolony, szczególnie, że pieniądze na wycieczkę dla niego i być może jego rodziny, nie będą wydane z jego pracowniczej kieszeni. Jedyne co, to będzie musiał opłacić podatek dochodowy od tej wycieczki, zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Art. 21 ust 1 pkt. 67).

Jaka to może być rekompensata?

Są różne rodzaje świadczeń socjalnych. Mogą to być bilety do kina, teatru, czy opery. Może bilety na mecz, albo karnety na siłownię, czy basen. Są to jednak formy rzeczowe, czyli nie wszystkie podlegające opodatkowaniu. Jednak jeśli szef chce się jakoś wykazać i docenić danego pracownika, czy większą ilość kadry, może zakupić dla nich wycieczki pracownicze, z których może skorzystać także rodzina pracownika. Jego dzieci, żona, czy (jeśli nie ma tak bliskiej rodziny), to ktoś z dalszej strony.

Wycieczka dla pracowników – a impreza integracyjna

Są to dwie różne formy spędzenia czasu. I pomimo tego, że dotyczą samych pracowników, ich części, lub też pojedynczej osoby, stanowią całkowicie odmienną formę wyjazdu. Impreza integracyjna jest organizowana przez szefa celem doszkolenia swej kadry. Ma ona na celu spotkania, sympozja, wykłady itp. Natomiast wycieczka pracownicza, pomimo tego, że może obejmować sobą wszystkich pracowników, jeśli jest zgłoszona jako wycieczka pracownicza, podlega odpowiedniemu opodatkowaniu przez beneficjentów (bezpośrednio korzystających z tego dobrodziejstwa). Poza tym, sama wycieczka, to pewnego rodzaju niezobowiązująca przyjemność dla pracownika.

Dofinansowanie do wycieczek dla pracowników

Samo szefostwo może starać się o dofinansowanie do takich wycieczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wystarczy odpowiednio napisać wniosek. Aby był bezbłędny, należy uwzględnić w nim takie pozycje jak: imię i nazwisko wnioskodawcy, adres zamieszkania, oraz stanowisko. Następnie zwrócić się do ZFŚS o przyznanie dofinansowania, uwzględnić na jaki cel będą przeznaczone pieniądze (czy ma to być wycieczka krajowa, czy zagraniczna, oraz podać nazwę podmiotu organizującego wycieczkę, jej datę, czas pobytu, dołączyć fakturę, lub rachunek, czy też inny dowód zakupu (nie dotyczy wycieczek organizowanych przez pracodawcę) Wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych, oraz całe pismo obarczyć własnoręcznym podpisem.

Opracowano wspólnie z serwisem wycieczkowym http://www.gracetour.waw.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>