Wynagrodzenie zamiast urlopu? Sprawdź czy Ci się należy

o-SALARY-facebook

Każda osoba pracująca „na etacie” ma prawo do wykorzystania płatnego urlopu wypoczynkowego o odpowiedniej długości. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie go, jednak nie zawsze jest taka możliwość, a jedną z takich sytuacji jest chociażby ustanie stosunku pracy. Jakie prawa ma wówczas pracownik i jak rozwiązuje się kwestie związane z niewykorzystanym urlopem?

Ekwiwalent za zaległy urlop

Najczęściej wybieranym sposobem na uregulowanie niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego jest ekwiwalent pieniężny, czyli kwota odpowiadająca ilości niewykorzystanych przez nas dni urlopowych. Z racji tego, że każdy pracownik posiada takie zaległości urlopowe o różnej długości, jedynym rozwiązaniem jest wyliczenie odpowiednika finansowego za niewykorzystane „wolne”. Jak obliczyć wysokość takiego ekwiwalentu? Zasady są bardzo podobne, jak w przypadku wynagrodzenia urlopowego, z kilkoma niewielkimi zmianami. Przepisy dotyczące sposobu obliczania ekwiwalentu zawarte są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku. Ważne, aby pamiętać, że nie wszystkie sytuacje uprawniają do wykorzystania pieniężnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Co wpływa na wysokość ekwiwalentu?

Do obliczenia wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę różne składowe wynagrodzenia, które comiesięcznie otrzymuje pracownik wraz z przeciętną wypłatą. Oprócz tradycyjnej wypłaty pod uwagę brane są również tzw. „zmienne miesięczne”, czyli świadczenia wypłacane przez jeden miesiąc w okresie ostatnich trzech miesięcy przed obliczaniem wysokości ekwiwalentu. Jeśli jednak pracownik nie przepracował pełnych trzech miesięcy, a jego wynagrodzenie miesięczne nie jest stałe, do wyliczenia ekwiwalentu bierze się pod uwagę faktyczne wynagrodzenie, jakie otrzymał pracownik w przepracowanym czasie, z uwzględnieniem stawki dziennej oraz stawkę dzienną pomnożoną przez tyle dni, ile pracownik przepracowałby na standardowym etacie.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Podstawą do prawidłowego obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop jest miesięczna wysokość wynagrodzenia. Jego wysokość dzieli się przez współczynnik urlopowy. W ten sposób otrzymamy wysokość ekwiwalentu za jeden dzień pracy, który przyda się do obliczenia odpowiednika godzinowego. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez ilość niewykorzystanych godzin urlopowych, co da nam ostateczny wynik. Współczynnik urlopowy ustala się corocznie, na każdy rok kalendarzowy.

Kiedy można liczyć na ekwiwalent?

Na finansowy zamiennik niewykorzystanego urlopu mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Pracownicy zatrudnieni na część etatu mają prawo do odpowiednika ekwiwalentu w wysokości adekwatnej do części etatu, na jakiej pracują. W razie wszelkich wątpliwości związanych z regulacjami prawnymi, zawsze można odnieść się do rozporządzenia Ministra Pracy z 1997 roku, gdzie szczegółowo zostały omówione wszystkie szczegóły związane z urlopem wypoczynkowym. Należy pamiętać jednak, że szczególny nacisk kładzie się na wykorzystanie należnego pracownikom urlopu.

Dziękujemy portalowi salatkapogreckuwpodrozy.pl za opracowanie artykułu. Zapraszamy także do odwiedzenia strony autora: korfu przewodnik po wyspie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>