Z jakimi problemami borykają się zawodowi tancerze?

sadballerina

Dla wielu z nas taniec to zabawa. Jednak są też osoby, dla których taniec to coś więcej… to ich pasja, miłość i całe życie. Marzą o tym, by tańczyć profesjonalnie oraz zdobyć sławę, więc poddają się intensywnym treningom, by zrealizować swoje marzenia. I choć wydawać by się mogło, że to praca marzeń, to taniec pozwala im się spełnić, to niestety zawód profesjonalnego tancerza wcale nie jest taki kolorowy. Bujać w obłokach można tylko na scenie, a poza nią czeka nas bardzo wiele problemów, z którymi wcześniej, czy później trzeba będzie się zmierzyć. A jakie to problemy? Dowiesz się tego z poniższego artykuły!

Krótka ścieżka kariery

W porównaniu do innych zawodów, ścieżka kariery zawodowych tancerzy jest o wiele krótsza. Nie da się ukryć, że na pracę tancerza składają wielogodzinne treningi oraz udział w wydarzeniach. Z początku organizacja eventów cieszy, lecz udział w zbyt dużej ilości może obciążać organizm. O ile młody organizm jest w stanie szybko wrócić do formy, tak wraz z wiekiem tych sił mamy już coraz mniej. Poza tym ciężko sobie wyobrazić 50-letnią tancerkę na scenie. Dlatego każdy profesjonalny tancerz musi mieć świadomość, że jego praca na scenie nie będzie możliwa do samej emerytury. Oczywiście swoje doświadczenie i wiedzę może wykorzystać w inny sposób, np. pracując jako instruktor tańca.

Duża konkurencja

Coraz więcej osób marzy o zdobyciu sławy, dlatego próbują swoich sił w różnych sferach. Taniec w ostatnim czasie zyskał na dużej popularności, więc chcąc pracować w zawodzie profesjonalnego tancerza, trzeba liczyć się z dużą konkurencją. Sam talent i odpowiednie wykształcenie niestety nie wystarczą, trzeba mieć też siłę przebicia, by się wyróżnić na tle innych i zdobyć angaż. Nie będzie to proste zadanie, ale nie niemożliwe. Trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości, brać udział w castingach i z pokorą czekać, aż uda nam się zdobyć zlecenie.

Problemy zdrowotne

Zbyt intensywne i długotrwałe treningi mogą odbić się negatywnym skutkiem na zdrowiu. Przede wszystkim mogą doprowadzić do osłabienia organizmu, obciążenia stawów oraz wystąpienia bolesnych dolegliwości. Poza tym w zawód tancerza wpisane są też kontuzje, więc mogą zdarzyć się naciągnięte ścięgna lub inne przypadłości, które uniemożliwią wykonywanie pracy. To wiążę się z dłuższą przerwą, a więc także brakiem dochodów.

Niskie wynagrodzenie

Mimo tego, że praca tancerza jest dość absorbującym zajęciem, to otrzymywane wynagrodzenie jest niestety bardzo niskie, mów się nawet o „głodowych wynagrodzeniach”. Ciężko jest się utrzymać z pensji, która czasami nawet nie sięga najniższej krajowej. Prowadzi to do tego, że oprócz pracy na etacie, decydują się też na łapanie innych zleceń. Bardzo często pracują jako instruktorzy tańca, prowadzą warsztaty taneczne lub sędziują na turniejach tańca.

Wydawać by się mogło, że praca w zawodzie tancerza to spełnienie marzeń. Jak się jednak okazuje to tylko pozory, bo w rzeczywistości tancerz musi liczyć się z tym, że oprócz sukcesów, czekają go również dylematy i problemy. Dlatego warto się dobrze zastanowić, czy aby na pewno jesteśmy w stanie stawić im czoła.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>