Zarabianie w Internecie a podatki – na co należy zwrócić uwagę?

delusions-working-home

Obecnie w Polsce bardzo dużo osób szuka dodatkowego zajęcia zarobkowego. Wynika to głównie z braku satysfakcjonujących ofert pracy lub z niewystarczających zarobków w pracy, którą się już posiada.

Jedną z form dodatkowego zarobku jest praca przez internet. Z takiego rozwiązania korzystają głównie ludzie bardzo młodzi, którzy nie maja pracy lub studenci, którzy chcą dorobić przysłowiowe kilka złotych. Pomysłów jak zarabiać w Internecie jest naprawdę dużo: pisanie autorskich artykułów, sprzedaż grafik i fotografii, programowanie, pisanie komentarzy na blogach, tworzenia własnego bloga, własny kanał na YouTubie, tworzenie muzyki, klikanie w reklamy oraz programy partnerskie. Spotyka się tez bardziej „alternatywne” źródła dochodu przez internet takie jak np. pokazy erotyczne online.

PRACA W SIECI – OGÓLNE ZASADY PODATKOWE

Praca w sieci jest bardzo wygodna, lecz nie niesie za sobą jakiś ogromnych zysków. Musimy jednak pamiętać, że z każdej formy zarobku w internecie tak jak w normalnej pracy również musimy rozliczyć się w urzędzie skarbowym. Część portali pośredniczących w transakcjach sama odprowadza podatek, a na początku nowego roku przysyła PIT. Jednak w większości przypadków musimy rozliczyć się sami, co dla niektórych osób jest dość kłopotliwe. Jeżeli praca w internecie jest jedyną formą naszych dochodów to przy określonej kwocie jesteśmy zwolnieni z podatku. Taka kwota oscyluje w okolicy 3000 złotych w zależności od roku. Jeżeli wszystkie nasze dochody jej nie przekraczają, w takim przypadku należy wypełnić tylko PIT-36. Tak czy siak, musimy poinformować urząd skarbowy o naszych dochodach, nie ważne czy przekroczyliśmy kwotę wolną od podatku. W momencie jej przekroczenia, nasz podatek będzie wynosić 18%.

FORMY ROZLICZENIA SIĘ ZA PRACĘ W SIECI

Pracując w sieci niestety bardzo rzadko będziemy mieli możliwość otrzymania zestawienia przelewów czy listy odprowadzonych podatków. Zatem sami musimy tego pilnować. Najprostszym rozwiązaniem jest wydruk przelewów, które przyszły z danego podmiotu na nasze konto w danym roku podatkowym. Dalej sprawa jest bardzo prosta – sumujemy wszystkie kwoty, które wpłynęły na naszego konto i wpisujemy je w odpowiednia rubrykę naszego PIT-u. Pamiętać należy również, że rozliczamy nie tylko naszą prace, ale również wszystkie inne formy, które dały nam dochód. Takimi formami dochodu może być gra na giełdzie czy wymiana walut online. Są podmioty, które odprowadzają za nas podatek. W ty przypadku wystawiamy fakturę VAT za dany okres, lub usługę, którą wykonaliśmy. Według prawa kobieta obnażająca się przed klientem online również później powinna wystawić mu fakturę, ponieważ taka usługa jest traktowana jako działalność artystyczna. Niektóre portale do zarabiania przez internet mają własny kalkulator, w którym możemy obliczyć kwotę podatku VAT oraz kwotę podatku dochodowego, który odprowadzony będzie do urzędu skarbowego. Zwykle przed pierwszym przelewem należy podaż swoje dokładne dane wraz z adresem urzędu skarbowego oraz numerem identyfikacji podatkowej.

Dochody z pracy przez internet jak już wcześniej wspomniałem z reguły nie są duże. Jeżeli chodzi o zeznanie roczne to większość osób zarabia na tym od kilkuset do dwóch – trzech tysięcy złotych. Jednak w przypadku, gdy nasz zysk jest duży, a my nie mamy pewności jak to wszystko się odbywa, należy skonsultować się z biurem rachunkowym lub podatkowym. Jeżeli chcemy rozwijać i powiększać nasza działalność, można rozpocząć stałą współprace z doradcą podatkowym lub nawet całym biurem – oczywiście w przypadkach, gdy pieniądze z takiej działalności są naprawdę pokaźne. Bardzo dużo osób nie ujawnia swoich odchodów w przypadku, kiedy w działalności nie bierze udział żaden portal pośredniczący. Pamiętać należy, że w przypadku gdy działalność jest regularna i polega na sprzedaży np. na aukcjach internetowych to prócz rozliczenia się z podatku dochodowego, musimy również rozliczyć się z VAT-u. Bardzo ważne jest, aby wszelkie dokumenty związane z uzyskanymi przez nas zarobkami, powinno się przechowywać minimum przez pięć lat.

Więcej informacji na temat pracy w Internecie można uzyskać na stronie http://www.pracawsieci.net/

1 Komentarz

  1. Mariusz pisze:

    Fiskus tak samo traktuje pracę w Internecie jak i stacjonarnie. Tak więc kwestie podatkowe są takie same. Jeśli praca w Internecie jest rozwinięta na tyle że trzeba założyć działalność gospodarczą ważne aby dobrze wybrać sposób rozliczanie się z (urzędem skarbowym)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>