Zatrudniasz obcokrajowców? Jak możesz im pomóc w poznaniu naszego języka?

Profesinales

Coraz więcej polskich firm decyduje się na zatrudnianie obcokrajowców. Choć w wielu regionach kraju utrzymuje się bowiem dosyć wysoki poziom bezrobocia, nadal trudno jest znaleźć polskich pracowników. Tymczasem osoby przyjeżdżające zza wschodniej granicy bardzo chętnie przyjmują pracę nawet na takich warunkach, które polskim pracownikom nie odpowiadają.

W wielu polskich firmach na porządku dziennym jest praca obcokrajowców. Rosjanie, Ukraińcy czy Białorusini chętnie wybierają pracę u nas, gdyż jest ona o wiele bardziej opłacalna finansowo niż na ich rodzimym rynku pracy. Często najpierw przyjeżdżają tu sami w poszukiwaniu zatrudnienia, a docelowo ściągają do Polski całe swoje rodziny. Najmniejszy problem z zatrudnieniem w Polsce mają te osoby, które w stopniu co najmniej komunikatywny znają język polski i potrafią doskonale dogadać się ze współpracownikami. Nieco trudniej mają ci obcokrajowcy, którzy posługują się bardzo łamaną polszczyzną. Dobrym rozwiązaniem dla takich pracowników jest wysłanie ich na kurs języka polskiego dla obcokrajowców.

Kursy języka polskiego dla obcokrajowców

Kursy języka polskiego http://gadano.pl/pl to propozycja dla osób, którym zależy na podniesieniu swoich zdolności językowych. W niewielkim stopniu przypominają one jednak to, czego uczymy się na lekcjach języka polskiego. Lekcje polskiego dla cudzoziemców skupiają się przede wszystkim na nauce komunikacji, która będzie przydatna nie tylko w życiu zawodowym, ale również na co dzień, podczas robienia zakupów czy załatwiania spraw w urzędach. Nauka odbywa się najczęściej w godzinach wieczornych lub w weekendy, dzięki czemu nie ma problemu, aby połączyć pracę zawodową ze szlifowaniem języka polskiego. Szkoły uczące cudzoziemców bardzo często dopasowują się do indywidualnych potrzeb. Można więc wybrać takie lekcje, które będą uczyły specjalistycznego słownictwa, koniecznego w konkretnej branży.

Inwestycja korzystna dla pracowników i pracodawcy

Pracodawca, któremu zależy na cudzoziemcach jako pracownikach, gdyż doskonale wykonują swoje obowiązki i są świetnymi fachowcami, powinien zadbać także o ich naukę języka polskiego. Inwestycja w szkołę językową nie jest wielkim wydatkiem w skali wszystkich wydatków firmy. Pracownicy natomiast z pewnością docenią ten gest i będą bardziej lojalni wobec pracodawcy, który wykazał się zrozumieniem i otwartością. Korzyści z dobrej znajomości języka są bowiem obopólne. Obcokrajowcom umożliwia to bowiem nieustanny rozwój zawodowy czy podnoszenie kwalifikacji na różnego rodzaju kursach czy szkoleniach, prowadzonych w języku polskim. Dla pracodawcy taka inwestycja z pewnością zwróci się w postaci świetnych pracowników, którzy na długo pozostaną w zakładzie pracy i nie będzie problemu z poszukiwaniem nowych fachowców na ich miejsce. Obcokrajowcy, szczególnie zza wschodniej granicy, bardzo cenią i szanują swoją pracę i mają do niej zupełnie inne podejście niż wielu polskich pracowników. Warto więc inwestować w ich rozwój zawodowy i ułatwiać funkcjonowanie w polskich, nie zawsze łatwych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>