Zostałeś poszkodowany w miejscu pracy? Do kogo można się zwrócić o pomoc?

3

W życiu osobistym nie zawsze dzieje się tak, jakbyśmy tego pragnęli. Podobnie też jest w życiu zawodowym, mogą bowiem nadejść takie chwile, gdzie nie jesteśmy w stanie mieć na nie żadnego wpływu. Taką sytuacją może być wypadek w pracy.

Czym jest wypadek w pracy?

Żeby móc przybliżyć Ci kwestię pomocy powypadkowej, najpierw muszę przybliżyć troszeczkę samą istotę wypadku w pracy. Kiedy takie zdarzenie można uznać właśnie za wypadek w miejscu pracy? Otóż za wypadek w pracy uznaje się zdarzenie, które wystąpiło w sposób nagły i zostało ono spowodowane przez jakąś zewnętrzną przyczynę, która w rezultacie przyniosła Tobie uraz. Kwestię wypadku w pracy definiuje dokładnie Art. 3 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z dnia 30 października 2002 roku. Oczywiście wydarzenie to musi mieć związek z wykonywaną pracą. Pamiętaj też o tym, iż za wypadek w pracy uznaje się nieszczęśliwe zdarzenie w drodze z pracy i w drodze do pracy.

Zdarzył się wypadek, co należy zrobić?

Jeżeli przytrafiło Ci się takie nieszczęście, to koniecznie musi obejrzeć Cię lekarz. Jest to sprawa bezdyskusyjna. To lekarz decyduje, czy powinieneś trafić do szpitala lub przez ile dni po wypadku nie będziesz zdolny do świadczenia pracy. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest sporządzenie Protokołu powypadkowego, który Twój pracodawca ma obowiązek stworzyć. Protokół ten najczęściej sporządza na zlecenie pracodawcy odpowiednio wykwalifikowany pracownik BHP. Pamiętaj również o tym, iż w takim protokole muszą być podani świadkowie zdarzenia i ich zeznania. Na podstawie dokumentacji medycznej i niniejszego protokołu powypadkowego Twój ubezpieczyciel wypłaca Ci odszkodowanie. Oczywiście należy wystąpić do niego także z odpowiednim pismem. Tym zajmuje się z pewnością dział kadr Twojego zakładu pracy.

Wszystko przez zaniedbanie pracodawcy…

Statystyki wyraźnie pokazują, iż bardzo wiele wypadków w pracy powstaje na skutek rażącego zaniedbania pracodawców w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów BHP. Jeżeli pracodawca będzie dobrym człowiekiem, to poczuje się do odpowiedzialności za Twój wypadek i wypłaci Ci odpowiednie odszkodowanie. Bywa jednak tak, że w takich sytuacjach poznajemy dopiero prawdziwe oblicze zatrudniających nas ludzi, którzy za wszelką cenę pragną „umyć ręce” od tego wydarzenia. Wówczas nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zgłosić się do odpowiednich instytucji, które służą Ci pomocą w takich momentach. Możesz udać się do firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań. Najczęściej usługi tej firmy polegają na tym, iż firma sama najpierw dokonuje negocjacji z pracodawcą, a jeżeli to nie pomoże, to pomagają Ci wystąpić do Sądu o wypłatę odszkodowania. Drugim wyjściem z takiej sytuacji, jest pójście do kancelarii prawnej i zlecenie prawnikowi przygotowania całej procedury sądowej w Twoim imieniu. Prawnik jest z Tobą obecny także na rozprawie sądowej. Decyzja należy już tutaj wyłącznie do Ciebie.

Pamiętaj, że masz prawo walczyć o swoje. Nie daj się zastraszyć i walcz. I chociaż pieniądze nie zwrócą Ci zdrowia, które utraciłeś w trakcie tego wypadku, to zawsze pomogą Ci w rehabilitacji i leczeniu, które jak sam wiesz są w dzisiejszych czasach bardzo kosztowne.

Konsultacji udzielił Adwokat Krzysztof Śpiewak – dziękujemy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>