5 najczęściej popełnianych błędów podczas pisania biznesplanu.

writing-828911_640

Aby założyć własny biznes, nie wystarczy jedynie dobry pomysł czy odpowiednia ilość kapitału. Aby mieć pewność, że biznes będzie dobrze prosperował, konieczne jest napisanie profesjonalnego i dobrej jakości biznesplanu, w którym zostaną ujęte wszystkie aspekty planowanej firmy.

Biznesplan jest dobra praktyką wśród większych i mniejszych przedsiębiorców. Aby dobrze napisać ten dokument, potrzebna jest odpowiednia wiedza, znajomość swojej branży, a także nowoczesnych trendów na rynku. Te ostatnie można znaleźć na aibusiness.pl, gdzie znajduje się sporo informacji na temat nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które przydadzą się w przyszłościowym biznesie. Aby napisać biznesplan, warto też wiedzieć, jak zrobić to dobrze i jakich błędów unikać. A błędy w biznesplanach pojawiają się często. Przedstawiamy te, które popełniane są najczęściej.

1. Błędy i niechlujnie napisany dokument

Przy tworzeniu biznesplanu warto pamiętać, że czytać go będą później potencjalni inwestorzy czy pracownicy banku, który będzie udzielał kredytu na start działalności. Dokument powinien więc być jasny, czysty, przejrzysty i napisany bezbłędnie. Wiele osób, niestety, nie przykłada zbyt wiele uwagi do ortografii, gramatyki, numerowania stron, stosowania akapitów. Przez to tekst jest bardzo niespójny i chaotyczny, odstrasza więc na pierwszy rzut oka. Nawet, jeśli mamy dobry pomysł na biznes, biznesplan napisany ze szkolnymi błędami może zniweczyć nasze szanse na przyszłą firmę.

2. Niekompletny biznesplan

To bardzo częsty błąd u wielu osób, które skupiają się na jednym aspekcie biznesplanu, a zapominają o innych ważnych elementach. Warto pamiętać, że w każdym profesjonalnym biznesplanie muszą znaleźć się informacje o specyfice rynku, produkcie czy usługach, które firma będzie oferowała, planie marketingowym, konkurencji, misji biznesu, a także o jego mocnych i słabych stronach oraz o ryzyku. Jeśli któryś z tych aspektów będzie pominięty, plan będzie po prostu niekompletny.

3. Zapominanie o liczbach

W biznesplanie ważne są wszystkie dane liczbowe, które powinny być bardzo precyzyjne i kompletne. W dokumencie muszą się znaleźć prognozy finansowe, potencjalne rachunki zysków i strat, rachunki przepływów pieniężnych. Wiele osób nie umieszcza takich informacji z biznesplanie, skupiając się na części opisowej. To błąd, gdyż dane liczbowe są o wiele bardziej przemawiające dla potencjalnych inwestorów niż tylko suche słowa.

4. Nierealistyczne założenia

Przyszli biznesmeni dosyć często lubią pewne rzeczy zaniżać lub zawyżać, aby ich biznesplan wyglądał na bardziej korzystny. Zdarza się więc, że w biznesplanie znajdują się informacje o potencjalnych zarobkach, które nie są poparte żadnymi badaniami rynku czy sprawdzeniem, jak faktycznie wyglądają zyski z danej branży. Zaniżane są natomiast koszty prowadzenia działalności i wszystkich inwestycji, jakie trzeba będzie ponieść. Biznesplan na pierwszy rzut oka wydaje się więc naprawdę przyszłościowy, jednak po bliższym zgłębieniu jego treści okazuje się, że wszystkie dane są raczej marzeniowym życzeniem twórcy, aniżeli mają odbicie w rzeczywistości.

5. Zapominanie o konkurencji

Każda osoba, która planuje założyć własny biznes, nie może zapominać o tym, że wejdzie na konkurencyjny rynek, na którym działa już wiele podobnych firm. A wpływ konkurencji może być potężny na działanie firmy. Trzeba więc ją ująć także w biznesplanie, a także napisać, w jaki sposób zamierzamy być lepsi niż inne firmy na rynku i czym przyciągnąć klienta. Jeśli o konkurencji nie będzie ani słowa, świadczy to jedynie o tym, że twórca biznesplanu nie za bardzo przyłożył się do swojej pracy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>