Aluminium to metal wyróżniający się bardzo dużą reaktywnością chemiczną. Już po stosunkowo krótkim czasie pojawia się na jego powierzchni charakterystyczna warstwa tlenku, która chroni go przed reakcją ze strony znajdujących się w otoczeniu substancji chemicznych. Z tego też powodu malowanie aluminium wymaga pewnej ostrożności. Jak to zrobić?
Jak malować aluminium?
Tradycyjne malowanie powierzchni aluminiowych jest najprostszą metodą zabezpieczania ich przed korozją. Wystarczy:
- usunąć z powierzchni pozostałości farb, lakierów itd.,
- usunąć ślady po substancjach organicznych, takich jak oleje i smary,
- zwiększyć przyczepność farby poprzez szlifowanie,
- zastosować podkład i farbę nawierzchniową.
W praktyce takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania specjalistycznych i kosztownych urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskana powłoka może być w pewnym stopniu nietrwała. Malowanie proszkowe aluminium jest bardziej kosztownym zabiegiem, ale za to zapewnia dużo większą trwałość powłoki.
Malowanie proszkowe aluminium – jak wygląda?
Proces malowania proszkowego rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni aluminium. Tylko wtedy jego powierzchnia będzie dla powłoki malarskiej odpowiednio wiążąca. Wszystko zaczyna się od pokrycia cząsteczkami żywicy i farby całego malowanego w ten sposób elementu. W tym celu należy nadać zarówno jemu, jak i wspomnianym cząsteczkom ładunek elektrostatyczny. Dzięki temu barwnik (wraz z żywicą) będzie równomiernie przylegał do malowanego elementu. Kolejnym krokiem jest włożenie pokrytej farbą struktury do pieca, wewnątrz którego temperatura wynosi aż 150 – 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu żywica ulega stopieniu, tworząc tym samym wytrzymałą strukturę, na której osadzi się powłoka malarska.
Dlaczego warto malować proszkowo?
- Powłoka malarska jest jednorodna. Jest to zasługą samego proszku, który dzięki sile elektrostatycznej równomiernie rozkłada się po całej powierzchni malowanego tą metodą detalu.
- Malowanie proszkowe aluminium pozostawia po sobie równomierną (pod względem grubości) powłokę, która nie jest w żadnym stopniu zdeformowana i nie posiada charakterystycznych pęcherzyków i spękań.
- Malowanie proszkiem gwarantuje dużą odporność mechaniczną powłoki, co ma istotne znaczenie w kontekście długiej eksploatacji.
- Proszek, który nie został zużyty, może zostać zebrany i wykorzystany ponownie.
Podsumowując, malowanie proszkowe aluminium to skomplikowana metoda, ale dzięki niej można uzyskać jednolity i trwały kolor na całej powierzchni obrabianego detalu.