Artysta malarz we współczesnym świecie – czy można z tego wyżyć?

painting-studio-01

Można spróbować, ale sprawa jest poważna.Ważne też, o jakim artyście mówimy: młodym rozpoczynającym swoją karierę?, Czy takim, który jest już rozpoznawalny i ma własne grono odbiorców? W żadnym przypadku sprawa nie jest oczywista.

1. Artysta funkcjonujący już na rynku sztuki

Jest już rozpoznawalny, sprzedaje swoje prace z umiarkowanym powodzeniem. I żeby ocenić jego zdolność do zarabiania pieniędzy ,trzeba przyjrzeć się temu w jaki sposób sprzedaje swoje prace. Jest znamienne, że w “dzisiejszych czasach” sposób dystrybucji dzieł sztuki, przejmuje na siebie bardzo często sam Artysta. Żeby osiągnąć dochód pozwalający względnie na utrzymanie się, Artysta tworzy własną stronę sprzedażową. Na stronie www, oprócz informacji bio, wystawia swoje prace. Dzięki takiemu mechanizmowi, jego przychód powiększa się o prowizję, którą musiałby oddać galerii lub jakiemukolwiek pośrednikowi.

Malarze twierdzą, że to jedyna tak naprawdę droga do utrzymania niezależności i samodzielności. Naprawdę sukcesem Artysty jest, chociaż trochę machiavellicznym, gdy stworzy obraz, który spodoba się szerszemu gronu, powiększającemu się dzięki internetowi. Wtedy na bazie jednego motywu tworzy szereg wersji wystawiając je na www. I okazuje się, że jak nigdy popyt kształtuje podaż, nawet w dziedzinie sztuk pięknych, która utrzymywała zawsze względną niezależność od rynku.

Gdy dany motyw stał się już popularny, do Artysty zwracają się galerie. A dzieje się tak, ponieważ kupujący poszukują tego konkretnego motywu, wolą jednak nabyć pracę w galerii niż na www, w obawie przez komplikacjami techniczno-finansowymi.Internet jeszcze raz pokazał jak może wpływać na życie swoich użytkowników. Gdy Artysta opanował już internet i galerie, zaczyna zarabiać na tyle aby mógł w miarę możliwości spokojnie pracować. Nie będą to zarobki pozwalające na długi odpoczynek,ale dzięki nim będzie mógł swoją twórczość rozwijać na tyle bezpiecznie, że do sprzedaży jego obrazów wystarczy już nazwisko.

2. Artysta młody, rozpoczynający swoją karierę

Trudne początki młody Artysta ma wpisane w zawód. To co charakterystyczne dla dzisiejszego rynku sztuki młodych to fakt, że potrafią oni, chcą i umieją łączyć się w grupy twórcze, wspólnie wynajmując powierzchnię galeryjną i biorąc na siebie współodpowiedzialność za funkcjonowanie takiej galerii, wystawiają tam swoje prace. Mechanizm jest prosty. Bardzo często galeria zlokalizowana jest np. w dużym centrum handlowym i tam w miejscu pobytu setek osób szukają swojej okazji. Artyści zaangażowani w prowadzenie galerii tworzą również stronę www, na której albo tylko prezentują swoje prace albo również prowadzą tam sprzedaż.

Tworzą zatem małe przedsiębiorstwo wykorzystujące mechanizmy nie tylko rynku sztuki a rynku konsumenckiego w ogóle. Nie jest to jednak tak naprawdę miejsce na zarabianie. Największą wartość galerii jest promocja Artysty, zarobek jeżeli jest ,to niewielki, a trzeba pokryć przecież koszty galerii. Artysta powinien malować, a nie sprzedawać. Korzysta zatem ze wszystkich innych dostępnych form : udziału w różnego rodzaju aukcjach młodych artystów, szukając odbiorców samodzielnie , czy też wstawiając obrazy do galerii. Jednak długo jeszcze młody Artysta będzie borykał się z trudnościami finansowymi.

Pomoc merytoryczną ww opracowaniu artykuły uzyskaliśmy dzięki portalowi http://ewajezyk.pl/ewa-jezyk/ – dziękujemy!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>