Bank kontra parabank – podstawowe różnice

architectural-design-architecture-bank-1422408Na dzisiejszym rynku finansowym konkurują ze sobą nie tylko banki, ale również parabanki. Gdy kilkanaście lat temu firmy pozabankowe wchodziły na rynek, zapewne nikt się nie spodziewał, że z produktów niszowych staną się rozwiązaniem, po które klienci sięgać będą równie często, co po kredyty w bankach. Różnice między bankami i parabankami są spore, warto je poznać, zanim sięgniemy po jakikolwiek produkt kredytowy czy pożyczkowy.

Kredyty w bankach dostępne są w wielu wersjach w zależności od potrzeb klientów. Można dostać kredyt gotówkowy na dowolny cel, można też ubiegać się o kredyt samochodowy, na firmę lub kredyt hipoteczny na mieszkanie. Aby otrzymać kredyt w banku, trzeba mieć udokumentowane dochody, zatrudnienie, a także mieć pozytywną historię kredytową oraz zdolność finansową. Bank każdy wniosek analizuje indywidualnie i bardzo często trzeba spełnić bardzo wiele formalności, aby otrzymać kredyt. W zamian klienci mają dosyć niskie oprocentowanie i mogą rozłożyć spłatę kredytu na wiele lat.

Parabanki działają szybciej i bez formalności

W odróżnieniu od banków, w parabankach mogą otrzymać pożyczki także osoby, które nie mają umowy o pracę czy żadnych udokumentowanych dochodów. W większości firm pożyczkowych możliwe jest wzięcie pożyczki tylko na dowód osobisty. Co więcej, wiele firm umożliwia ubieganie się o pożyczkę online. Przykładem jest Pożyczka Plus. Wystarczy na stronie firmy pożyczkowej wypełnić i wysłać prosty wniosek, a decyzja pożyczkowa przychodzi dosłownie po kilkunastu minutach. Trzeba jednak mieć świadomość, że także parabanki weryfikują swoich przyszłych klientów i na pewno nie udzielą pożyczki w sytuacji, gdy wnioskodawca figuruje w jakichkolwiek bazach dłużników. Firma pożyczkowa musi mieć bowiem pewność, że ma do czynienia z solidną osobą, która terminowo reguluje wszystkie swoje zobowiązania.

Szybkość za cenę wyższego oprocentowania

Firmy pozabankowe działają szybko, sprawnie, bez większych formalności. Trzeba jednak mieć świadomość, że te zalety okupione są o wiele wyższymi kosztami pożyczki niż ma to miejsce w przypadku kredytów bankowych. Osoby, które sięgają po pożyczki w firmach pozabankowych powinny wiedzieć, że są one dosyć drogie, a jednocześnie trzeba je spłacić często w całości. Jest tak w przypadku popularnych chwilówek na niewielkie kwoty, które zaciągane są na miesiąc czy dwa. Bez względu na to, czy sięgamy po kredyt czy po pożyczkę w parabanku, zawsze warto ocenić swoje możliwości finansowe i potrzeby. Wiele osób sięga po szybkie pożyczki, bo są po prostu dostępne, choć nie zawsze dodatkowe środki są im bardzo potrzebne. Warto już na etapie składania wniosku mieć pewność, że uda się spłacić całą kwotę w terminie. Jeśli takiej pewności nie mamy, lepiej jest zrezygnować z pożyczki lub zaciągnąć ją w niższej kwocie, która będzie możliwa do spłaty. Nadmierne zakredytowanie nie jest dobrym pomysłem i jest pierwszym krokiem do poważnych kłopotów finansowych w przyszłości, których warto uniknąć.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>