Będziecie zdziwieni, gdy odkryjecie głównego winowajcę za wysokie rachunki za prąd

tesla-energy-saver-power-factor-saver (3)

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł się w sytuacji, w której musiał przeznaczyć dużo pieniędzy na wysokie rachunki za prąd. Niektórzy obwiniają się za niekontrolowane zużycie prądu, inni obwiniają dostawców energii elektrycznej, którzy stale podnoszą ceny. Cena prądu jest wysoka, jednak wszyscy wiemy, że czasem sami przesadzamy ze zużyciem energii elektrycznej. Wierzcie mi, wiem to z własnego doświadczenia.

Czasami lato potrafi być tak gorące, że po prostu nie jesteśmy w stanie przeżyć go bez użycia klimatyzatora. Ale taki klimatyzator to cios dla portfela. Potrafi on też wyciągnąć ostatnią złotówkę z kieszeni. W jakiś dziwny sposób udało mi się jednak położyć kres zwiększeniu zużycia energii elektrycznej.

Jak oszczędzać prąd?

Poprzednie lato było naprawdę upalne. Musieliśmy chłodzić się na różne sposoby. Woda przestała być rozwiązaniem. Postanowiliśmy więc kupić klimatyzator, chociaż nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że będzie nas to kosztować mnóstwo pieniędzy. Nie dlatego, że sam klimatyzator jest drogi, ale przede wszystkim dlatego, że zużywa bardzo dużo energii elektrycznej. Z początku nie mieliśmy o tym pojęcia, gdyż widzieliśmy, że wszyscy ich używają.

Po miesiącu, kiedy przyszedł rachunek za prąd, było na co popatrzeć. Rachunek był prawie tak wysoki, jak połowa mojej pensji. Nie mogliśmy w to uwierzyć! Nie mieliśmy pojęcia, skąd tak wysoki rachunek i co mogło go spowodować.

Po upływie kolejnego miesiąca próbowaliśmy wprowadzić pewne ograniczenia. Wyłączaliśmy bojler i włączaliśmy go tylko wtedy, gdy braliśmy prysznic. Nie używaliśmy oświetlenia dopóki nie zaczęło robić się ciemno. Staraliśmy się wykorzystywać światło dzienne tak długo, jak to było możliwe. Nie pomyśleliśmy jednak o pewnej rzeczy, a mianowicie o naszym klimatyzatorze.

Kolejny miesiąc, ta sama sytuacja. Rachunek nadal był wysoki. Zacząłem się zastanawiać, jak to w ogóle możliwe, że rachunek rośnie mimo tego, że oszczędzamy? Ale następnego dnia w wiadomościach usłyszałem, że to właśnie klimatyzatory są w głównej mierze odpowiedzialne za wzrost zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

Jak tylko o tym usłyszałem, od razu go wyłączyłem. Pomyślałem sobie, że ta inwestycja nie była trafiona ze względu na wysokie zużycie prądu. Pytałem nawet kolegę z pracy, jak on to robi, że nie narzeka na wysokie rachunki za prąd, a też ma w domu klimatyzator. Zdradził, że używa jakichś magnesów, które pomagają mu oszczędzać prąd i że też powinienem spróbować.

Ogromny magnes – ogromne oszczędności

Udało mu się zdobyć dla mnie podobny magnes i wyjaśnił mi, jak i gdzie powinienem go umieścić. Chociaż nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, przypuszczałem, że te magnesy są wykorzystywane do spowolnienia tarczy licznika. Ostrzegł jednak, że powinienem zachować ostrożność, bo jeżeli wyjdzie na jaw, że używam magnesu, mógłbym zapłacić wysoką grzywnę.

Przez miesiąc używałem magnesu i udało mi się obniżyć rachunek za prąd o połowę. Jednak przyciągnęło to uwagę elektryków, którzy w przeciągu kilku dni przyszli sprawdzić mój licznik. Na szczęście mój kolega zdążył mnie ostrzec, gdyż poprzedniego dnia byli u niego, więc szybko zdjąłem magnes i nikt tego nie zauważył. Strach jednak pozostał. To wcale nie należało do przyjemności i myślę, że przestanę używać magnesu.

1 Komentarz

  1. marta pisze:

    I właśnie dlatego nie lubię klimatyzacji, zużywają za dużo prądu i przez to są szkodliwe dla środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>