Biotechnologia przemysłowa – jak blisko z nią jesteś?

agriculture-4402811_960_720Czym jest biotechnologia przemysłowa? Czy to skomplikowany proces? Czy ma to coś wspólnego z enzymami, modułami? A co, jeśli powiem ci, że to wszystko jest prawdą, a jeśli powiem ci, że biotechnologia przemysłowa jest stosowana w wielu produktach, które są w twoim domu i których używasz na co dzień. W szczególności biotechnologia przemysłowa wykorzystuje enzymy i mikroorganizmy do wytwarzania bioproduktów w sektorach takich jak chemikalia, składniki żywności, detergenty, papier, tekstylia i biopaliwa.

Biotechnologia przemysłowa

Jest jedną z najbardziej obiecujących technologii – ma potencjał, aby sprostać niektórym z największych wyzwań na świecie, takich jak wyżywienie rosnącej populacji i oferowanie nowych alternatyw dla naszych ograniczonych zasobów naturalnych. Chociaż jest jeszcze długa droga, zanim biotechnologia przemysłowa osiągnie swój pełny potencjał, już teraz wiadomo, że praca po biotechnologii maluje się niezwykle obiecująco.

Biotechnologia nie jest nową koncepcją

Tradycyjne produkty, takie jak chleb, piwo, ser, wino i jogurt, wykorzystują naturalne procesy. W XIX wieku Louis Pasteur udowodnił, że fermentacja jest wynikiem aktywności drobnoustrojów. Następnie w 1928 roku Sir Alexander Fleming zdołał wyodrębnić penicylinę z pleśni. W latach czterdziestych XX wieku opracowano techniki fermentacji na dużą skalę, aby wyprodukować przemysłowe ilości tego cudownego leku, ale dopiero po drugiej wojnie światowej rozpoczęła się rewolucja biotechnologiczna, która ustąpiła miejsca nowoczesnej biotechnologii przemysłowej, jaką znamy dzisiaj.

Od tego czasu biotechnologia przemysłowa wytwarza enzymy używane w naszym codziennym życiu oraz w sektorze produkcyjnym. Biotechnologia przemysłowa obejmuje głównie mikrobiologiczną produkcję enzymów, które są wyspecjalizowanymi białkami. Enzymy te ewoluowały w naturze, by stać się super wydajnymi biokatalizatorami, które ułatwiają i przyspieszają złożone reakcje biochemiczne. Te niesamowite katalizatory enzymatyczne sprawiają, że biotechnologia przemysłowa jest tak potężną technologią.

Poniżej znajduje się kilka przykładowych sposobów wykorzystania biotechnologii przemysłowej w naszych domach.

Produkcja alkoholu jest jednym z najbardziej podstawowych zastosowań biotechnologii przemysłowej. Na przykład piwo jest wytwarzane z wody, źródła skrobi, takiego jak jęczmień, drożdże piwne, i środka aromatyzującego, takiego jak chmiel. Skrobia jęczmienia musi zostać przekształcona w cukier za pomocą enzymów (które są aktywowane podczas słodowania jęczmienia), a następnie poddana fermentacji (drożdże piwne metabolizują cukry do produkcji alkoholu i dwutlenku węgla). Enzymy i drobnoustroje to dwa powszechne narzędzia stosowane w biotechnologii przemysłowej.

Inny przykład? Biopaliwo pierwszej generacji jest wytwarzane poprzez fermentację cukrów pochodzenia roślinnego do etanolu, przy zastosowaniu procesu podobnego do tego stosowanego w produkcji piwa i wina lub poprzez przekształcanie olejów roślinnych w biodiesel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>