Biuro rachunkowe czy samodzielne prowadzenie rachunków firmy?

12

Prowadzenie firmowej księgowości nie jest sprawa prostą, szczególnie dla osób, które nie mają za bardzo ścisłego umysłu. Jeśli chcemy mieć więcej czasu na prowadzenie biznesu, dobrym rozwiązaniem jest powierzenie księgowości biuru rachunkowemu.

Na własną księgową czy cały dział księgowy mogą pozwolić sobie jedynie średnie i duże przedsiębiorstwa, które mają dobrą kondycję finansową i dodatkowy etat nie robi im praktycznie żadnej różnicy. W przypadku mniejszych firm często nie ma takiej możliwości. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu usług księgowych i powierzenie księgowości zewnętrznej firmie. To dobra opcja dla właściciela biznesu, który sam nie chce utonąć w papierach. Zlecenie usług księgowych pozwala również zaoszczędzić wiele czasu, jaki spędzilibyśmy na samodzielnym wypełnianiu wszystkich dokumentów. Ten czas można wykorzystać na planowanie i rozwój biznesu.

Nie zawsze warto prowadzić księgowość samodzielnie

Samodzielne prowadzenie księgowości to kwestia, nad którą mogą się natomiast zastanowić osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Kwestie księgowe czy podatkowe są bowiem dosyć proste, a dodatkowo można skorzystać z różnego rodzaju programów księgowych, które ułatwiają pracę i pomagają utrzymać porządek w dokumentach. Kto jednak nie czuje się na siłach i nie ma czasu na analizowanie wszystkich funkcjonalności programu księgowego, również może skorzystać z usług biura księgowego. Ceny usług w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych są dosyć przystępne, dzięki czemu nie będą nadmiernym obciążeniem dla firmowego budżetu. Co więcej, można mieć pewność, że wszystkie rozliczenia będą prowadzone prawidłowo i nie będą obarczone żadnym ryzykiem błędu.

W czym pomoże dobra księgowa?

Profesjonalna księgowa potrafi kompleksowo zadbać o wszelką dokumentację firmową, przygotowuje zastawienia, rozliczenia, informacje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego. Jest w stanie dopilnować wszystkich terminów, dzięki czemu właściciel firmy nie musi mieć na głowie nieustannego pilnowania opłacania składek. Doświadczona księgowa dba o to, aby cała dokumentacja była zawsze kompletna, właściwie zarchiwizowana oraz by zawsze był w niej porządek. Doskonale przydaje się to nie tylko w sytuacji jakiejkolwiek kontroli, ale też wtedy, gdy firma poszukuje partnera biznesowego lub wystawia się na sprzedaż. Potencjalny nabywca, zanim włoży swój kapitał, musi mieć bowiem pewność, że kupuje dobrze prosperującą firmę, a nie przedsiębiorstwo, które chyli się ku upadkowi. W celu oceny sytuacji finansowej firmy wykonuje się na zlecenie potencjalnego kupującego due diligence finansowe, czyli proces dokładnej i skrupulatnej analizy finansów przedsiębiorstwa. Na podstawie tych informacji nabywca czy klient ma wiedzę, w jakiej kondycji jest firma i czy warto w nią inwestować.

Interesuje Cię tematyka finansów? Sprawdź również czym jest due diligence finansowe

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>