Czym charakteryzuje się praca na stanowisku operatora wózka widłowego?

Operator wózka widłowego to profesja, która jest bardzo ważna w wielu branżach, między innymi w logistyce, produkcji oraz budownictwie. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym polega praca operatora wózka widłowego oraz opisujemy jakie należy mieć predyspozycje do takiej pracy.

ke98i55f9szf3px

Na czym polega praca operatora wózka widłowego?

Ujmując rzecz w prostych słowach, praca operatora wózka widłowego polega na transportowaniu towarów i różnego rodzaju materiałów za pomocą specjalistycznego pojazdu, który jest nazywany wózkiem widłowym.

Zadania wykonywane przez osobę pracującą na tym stanowisku nie muszą ograniczać się wyłącznie do kierowania wózkiem. Przykładowe obowiązki to między innymi: przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, kontrola stanu technicznego wózka widłowego, wykonywanie przeglądów okresowych oraz wykonywanie innych zadań związanych z obsługą magazynu zleconych przez przełożonego.

Jakie wymagania są stawiane przed operatorem wózka widłowego?

Do prowadzenia wózków widłowych niezbędne jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie uprawnień kwalifikujących do obsługi pojazdów tego typu.  Aby uzyskać uprawnienia trzeba ukończyć kurs i przejść egzamin przed Komisją Dozoru Technicznego.

Praca dla operatora wózka widłowego jest dedykowana dla osób, które mają predyspozycje do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Innymi słowy powinien dobrze czuć się za kierownicą i dobrze, gdy lubi wykonywać precyzyjne manewry. Dlatego pomocna jest dobra koordynacja ruchowa oraz rozwinięte zdolności manualne. Poza tym, mile widziana jest umiejętność pracy w zespole oraz rzetelne podejście do przestrzegania procedur i instrukcji.

Jakie są możliwości rozwoju dla operatorów wózków widłowych?

Operatorzy wózków widłowych mogą doskonalić swoje umiejętności i nabywać kolejne uprawnienia związane z pracą na magazynie. Z reguły doświadczenie w operowaniu wózkiem widłowym otwiera możliwości w zakresie szukania pracy na różnych stanowiskach związanych z branżą magazynowo-logistyczną. Na przykład doświadczeni pracownicy mogą rozwinąć swoją karierę w kierunku kierownika magazynu lub menadżera operatorów wózków widłowych.

Operator wózków widłowych z niewielkim doświadczeniem w Polsce zarabia około 4000 zł brutto. Natomiast doświadczeni operatorzy z wiedzą na temat procesów zachodzących w magazynie mogą liczyć na wyraźnie wyższe wynagrodzenie. Oferty pracy dla operatora wózka widłowego potrafią być zróżnicowane i wysokość wynagrodzenia może się różnić w zależności od tego do jakiej firmy zamierzamy aplikować. Więcej na temat ofert pracy dla operatora wózka widłowego można przeczytać tutaj: servicetechnical.pl/branze/praca-operator-wozka-widlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>