O ile decyzję o zmianie pracy można podjąć pod wpływem chwili i bieżącej sytuacji, o tyle samo wdrażanie tego planu w życie powinno zostać dobrze przemyślane. Tylko odpowiednia strategia pozwoli ograniczyć do minimum stres związany z pożegnaniem dotychczasowej firmy, szukaniu nowej i rozpoczęciu kolejnego etapu kariery zawodowej u innego pracodawcy. Przygotuj się do tego.
Dlaczego zmieniasz pracę i czego oczekujesz od nowej?
Dlaczego zmieniasz pracę i czego oczekujesz od nowej? – Znajdź odpowiedź na te pytania i dobre uzasadnienie swojego wyboru. Zrób to z dwóch powodów: pierwszy to Twoje upewnienie się co do słuszności podjętej decyzji, a z drugim spotkasz się najprawdopodobniej na jednym z etapów procesu rekrutacyjnego u potencjalnego pracodawcy – pytanie te może zadać Ci rekruter, a od udzielonej mu odpowiedzi zależeć będzie efekt spotkania.
Rozejrzyj się za nowym zatrudnieniem
Jeśli nowa praca czeka na Ciebie od zaraz, możesz mówić o dużym szczęściu. Jednego dnia żegnasz się z dotychczasową firmą, a drugiego poznajesz nowe obowiązki służbowe, nowe miejsce i nowych współpracowników.
Zdecydowanie częściej miejsce zatrudnienia trzeba sobie znaleźć. Zanim złożysz u dotychczasowego szefa wypowiedzenie umowy, przejrzyj aktualne oferty pracy i zastanów się, na którą z nich możesz odpowiedzieć mając szansę na zdobycie nowej posady. Przeglądaj media społecznościowe, lokalną prasę, fora internetowe z ogłoszeniami i serwisy tematyczne, np. Pracuj.pl.
Uzupełnij wykształcenie, zdobądź nowe kompetencje
Może zdarzyć się tak, że nowa praca będzie wymagał od Ciebie szerszego spektrum kompetencji i umiejętności. Idź na dodatkowe studia, skorzystaj z ofert szkoleniowych dostępnych w Twojej okolicy i podnoś swoje kwalifikacje. Każda kolejna kompetencja zwiększy Twoje szanse na zdobycie nowej posady. Podpowiedzią, co w Twoim przypadku rozwijać w pierwszej kolejności, będą oferty pracy i zawarte w nich wymagania od kandydatów.