Chodzik dla niepełnosprawnych i jego zbawienny wpływ na życie dziecka

oferujemy medicusCoraz więcej mówi się na temat chodzików dla osób niepełnosprawnych – ale zwykle bez zastanawiania się na czym właściwie polega ich fenomen, dlaczego mają takie znaczenie i jakie są ich korzyści. W tym miejscu skupimy się na chodzikach w kontekście dzieci, ale równocześnie podkreślając iż dużą część tych zalet można również odnieść do osób dorosłych.

Chodzik dla niepełnosprawnych – co daje?

Przede wszystkim pozwala dziecku poruszać się samodzielnie w pionowej pozycji. Będąc w stanie poruszać się z wolnymi rękami, użytkownik może łatwiej uczestniczyć i wykonywać różne czynności (w kontekście dorosłych daje to możliwości zawodowe). Mało kto wie, że chodzik dla niepełnosprawnych może być używany już od wczesnego wieku (12 miesięcy), co daje dziecku wyjątkową okazję do poznania otoczenia w miarę dorastania.

Zwiększona aktywność fizyczna i skrócony czas stagnacji

W przypadku dzieci niepełnosprawnych osiągnięcie umiarkowanego poziomu aktywności może być sporym wyzwaniem. Badania sugerują, że aktywność fizyczna o niskiej intensywności jest o wiele zdrowsza niż stagnacja.

Dzieci niepełnosprawne mogą zatem odczuwać korzyści zdrowotne, zwiększając czas aktywności fizycznej i przerywając siedzący tryb życia. Osiąga się to poprzez trening i poruszanie się w pionowej, obciążonej pozycji, która zapewnia maksymalną rozciągliwość mięśni i zmniejsza spastyczność i deformacje mięśni.

Ułatwianie aktywności fizycznej jest korzystne z wielu powodów, w tym jeśli chodzi o:

  • oddychanie i krążenie – przebywanie w pozycji podniesionej pomaga wydłużyć tułów, umożliwiając więcej miejsca na rozszerzanie się i kurczenie, ułatwiając dziecku oddychanie. Pozycja stojąca pomaga również poprawić pracę układu krążenia.

  • działanie przewodu pokarmowego – uważa się, że wpływ grawitacji w pozycji stojącej, oprócz rozciągania tułowia i pochylania miednicy, stymuluje funkcję przewodu pokarmowego.

  • gęstość mineralna kości – pionowa pozycja ułatwia większy ruch w obrębie układu mięśniowego i wykazano, że ma pozytywny wpływ na gęstość mineralną kości.

  • rozciąganie mięśni i stawów – ruch pomaga poprawić napięcie mięśni, osłabienie mięśni i zaburzenia równowagi, a także utrzymać zakres ruchu w dolnej części ciała.

Zatem chodzik dla niepełnosprawnych pomaga w zmniejszeniu aktywności siedzącej. Długotrwałe siedzące zachowanie ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, ponieważ ma wpływ na kilka obszarów związanych ze zdrowiem, takich jak aktywność odruchowa, integralność skóry, funkcjonowanie jelit i pęcherza, wspólny zakres ruchów i ogólne samopoczucie.

Dlatego chodzik może być naprawdę bardzo pomocny, ponieważ pozwala dzieciom doświadczyć radości z ruchu fizycznego. Ponadto pomaga w utrzymaniu i korygowaniu wzoru chodzenia dziecka za pomocą systemu wsparcia jaki zapewnia.

Lepsze interakcje społeczne

Bycie w pozycji pionowej, nie wspominając już o możliwości samodzielnego poruszania się, daje dziecku możliwość interakcji z innymi. Umożliwia użytkownikowi zabawę, uczestnictwo i komunikację z rówieśnikami – co może zapewnić lepsze poczucie kontroli, bezpieczeństwa i socjalizacji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>