Co mówią przepisy BHP na temat pracy na wysokościach?

121029_rf_menonladders2

Praca na wysokościach nie jest pracą dla każdego. Człowiek – to nie ptak, latać nie potrafi. Przepisy BHP określają dokładnie wysokość, która jest obowiązująca przy pracach wysokościowych i wg tych przepisów (§ 105 r.b.h.p.) określa się co najmniej 1 metr nad poziomem ziemi (lub podłogi), aby były to już prace na wysokości. Oczywiście nie chodzi tu o prace na powierzchniach osłoniętych, czy wyposażonych w stałe konstrukcje, które mogą zabezpieczyć pracownika przed upadkiem z wysokości.

Obowiązki pracodawcy względem pracowników pracujących na wysokościach są ściśle określone w prawie, ponieważ takie prace należą do szczególnie niebezpiecznych. Pracownicy zatrudnieni w firmie na terenie np. miasta Łódź, wykonujący takie prace, jak czyszczenie dachów z mchu, czy impregnacja dachówki itp., muszą mieć zapewnioną odpowiednią odzież w postaci np. szelek ochronnych, hełmów, odpowiednich butów itp. Firma przed podjęciem się również takich prac jak czyszczenie dachów z rdzy, we wstępnej fazie tych prac, powinna założyć ochronne barierki, aby w razie poślizgnięcia, żaden pracownik nie spadł, nawet jeśli ma założone ochronne szelki. Oczywiście, sam bezpośredni nadzór jest jak najbardziej pożądany i potrzebny szczególnie wtedy, gdy prace są wykonywane np. na spadzistych dachach.

Jakie prace są wykonywane na wysokościach?

Różnorodność prac wykonywanych na wysokościach, jest naprawdę imponująca pomimo tego, że przecież sam człowiek egzystuje raczej na ziemi (czyli w miarę nisko). Technologia którą człowiek wymyślił sprawiła, że możemy budować wielkie wysokościowce i jednocześnie w nich mieszkać, lub pracować. Większość z nas nie interesuje, co dzieje się z budynkiem po zakończeniu jego budowy. Jednak właściciele posesji muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż aby budynek nie niszczał zbyt szybko, należy zadbać o jego konserwację. Np. w takim mieście jak Łódź, zanieczyszczone powietrze może prowadzić do korozji dachów.

Trzeba je niestety myć, a takie skuteczne mycie dachów może przeprowadzić jedynie profesjonalna firma zajmująca się tym procederem (jak działa tego rodzaju firma dowiesz się np. tutaj http://www.robserwis.pl/mycie-czyszczenie-dachow-mchu-rdzy-lodz/). W tym momencie na pewno każdy zastanawia się, ile może kosztować umycie dachu? No, bo chyba nie mało. Możliwe, że tak, ale przecież nie myje się dachu codziennie, ani nawet co roku. Koszty więc mogą być rozłożone na wiele lat, co może kolei przekładać się bezpośrednio na tanie mycie dachów budynków, które są przeznaczone do użytkowania przez mieszkańców (wynajem), lub także do użytkowania przez firmy (także wynajem). Koszty takiego mycia właściciel może sobie odliczyć od kosztów amortyzacji, a jednocześnie zapewne wliczy je do czynszu.

Inne prace na wysokościach

Przede wszystkim są to prace przy renowacji budynków (mycie, malowanie itp. różnych rzeczy jak, okna, dachy kominy itp.) Ale również mogą to być prace przy budowie tych budynków, czyli – aby powstały, należy zatrudnić budowlańców ze specjalnymi certyfikatami, uprawniającymi ich do takich prac na wysokościach. Każdy pracownik powinien przejść odpowiednie badania, aby móc pracować w tym zawodzie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>