Jeśli w zeszłym roku byłeś zatrudniony poza granicami Polski, pamiętaj, by rozliczyć też z zagranicznym urzędem skarbowym. Wtedy możesz wnioskować o zwrot podatku z zagranicy. Kwoty są naprawdę wysokie, dlatego warto dopełnić wszystkich formalności. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, która wskaże Ci właściwe metody działania, pomoże prawidłowo przygotować i wypełnić niezbędne dokumenty.
Od czego zacząć?
Cała procedura zwrotu podatku z zagranicy jest dość skomplikowana. Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów. Aby ubiegać się o zwrot podatku, musisz najpierw przygotować potrzebne dokumenty. Chodzi tutaj m.in. o dokumenty od zagranicznego pracodawcy. Sprawdź, czy znajdują się w nich informacje o wysokości pensji i zaliczce na podatek.
Przygotuj koniecznie kopię paszportu lub dowodu osobistego. Oprócz tego do zwrotu podatku z zagranicy przyda Ci się karta podatkowa i payslip z ostatniego tygodnia lub miesiąca. Ewentualnie może to być pismo wystawione przez zagranicznego pracodawcę. Poszukaj również numeru Twojego zagranicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Sporządź też dokładną listę nazw pracodawców (i ich danych kontaktowych), u których byłeś zatrudniony.
Jeśli nie masz przy sobie wskazanych wyżej dokumentów, zawsze możesz poprosić o nie swoich pracodawców. Są zobowiązani przesłać odpowiednie formularzy na wskazany adres (może być polski).
Jak dalej wygląda procedura?
Zwrot podatku z zagranicy składa się z kilku etapów. Po skompletowaniu potrzebnych dokumentów możesz spokojnie przystąpić do wypełnienia wniosku. Zwróć koniecznie uwagę na to, czy wypełniłeś je poprawnie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz poprosić o pomoc specjalistów.
Odpowiednie formularze znajdziesz na stronie internetowej urzędów w zakładce dla emigrantów lub zagranicznych fiskusów. Do każdego wniosku dołączone są dokładne instrukcje. Przeczytaj je uważnie. Ułatwią wypełnienie niezbędnych dokumentów. Wniosek o zwrot podatku z zagranicy powinieneś złożyć w zagranicznym urzędzie skarbowym.
Cała procedura trwa około 3-5 miesięcy. Dokładny czas uzależniony jest od konkretnego urzędu i państwa. Fiskus przesyła zwrot podatku z zagranicy na wskazane przez Ciebie konto walutowe. Możesz też wybrać drugą formę, czyli czek. Urząd wysyła go na wskazany adres. Wówczas musisz go zrealizować. Zagraniczny fiskus nie może natomiast przelać zwrotu podatku z zagranicy na polskie konto bankowego.
Jeśli nie chcesz robić wszystkiego samodzielnie, skorzystaj z usług specjalisty. Obliczy wysokość zwrotu. Pomoże w wypełnieniu wniosku. W ten sposób może przyspieszyć całą procedurę.
Opublikowano wspólnie z serwisem: sukces-firmy.pl