Czas pracy

Czas pracy w PolsceCzasem pracy nazywamy czas, w którym osoba zatrudniona na dane stanowisko jest w pełnej dyspozycji swojego szefa, kierownika lub innej osoby, która jest jego zwierzchnikiem. Zatrudniony na ogół przebywa w zakładzie pracy lub jest oddelegowany w inne miejsce, w którym wykonuje powierzone mu prace w czasie jaki ustalono w stosownej umowie.

Pracownik w czasie pracy musi wykazywać się pełnią gotowości do pracy i spełniać wszystkie obowiązujące na danym stanowisku normy zachowań, ubioru a także powinien mieć zaliczone wszystkie badania i wymagane kursy zawodowe. Chodzi na przykład o badania lekarskie, o kursy do kierowania specjalistycznym sprzętem itp.

Samo przebywanie w miejscy pracy podczas czasu pracy musi iść w parze razem z wykonywaniem powierzonych pracownikowi czynności. Jeżeli pracownik nie wykonuje obowiązków wynikających z umowy o pracę lub innej zawartej między nim a pracodawcą, wówczas czas pracy może zostać liczony według innych parametrów.

Pracownik, który w momencie wykonywania pracy jest nie w pełni dyspozycyjny (np. po przez chorobę) wówczas pracodawca może wystąpić o przymusowe zwolnienie i wysłać pracownika na okres chorobowego. Podczas gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim czas pracy jest liczony w inny sposób.

W Polsce czas pracy to 8 godzin dziennie. Każda godzina pracy ponad te 8 godzin jest liczona jako nadgodzina. Jednak ilość nadgodzin w okresie rozliczeniowym również nie może być przekroczona. Dokładne dane na temat czasu pracy w Polsce i godzin nadliczbowych określa Kodeks Pracy.

 
Mieszkasz w Katowicach?
Praca w Katowicach jako przedstawiciel handlowy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>