Wiele osób, które mają nadwyżkę gotówki, decyduje się zainwestować ją w mieszkanie. To dobre rozwiązanie, gdyż zapewnia stabilny zwrot z inwestycji. Co więcej, zarabiać na wynajmie mogą nawet osoby, które mają mieszkania na kredyt. Wtedy można liczyć na to, że pieniądze z wynajmu będą spłacały kredyt. Aby wynajmować mieszkanie, warto jednak zapoznać się najpierw dobrze z tym tematem, aby mieć pewność, że nieświadomie czy z powodu nieznajomości przepisów nie wpędzimy się w jakieś poważne kłopoty.
Mieszkania na wynajem są sporą częścią rynku nieruchomości. Cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko osób, które chcą zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu, ale również tych, które chcą w taki sposób zarabiać. Przemyślany wynajem mieszkań daje poziom zysku około 7-8 procent w skali roku, jest więc o wiele lepszym sposobem lokowania kapitału niż jakiekolwiek inwestycyjne produkty bankowe.
Jakich mieszkań poszukują najemcy?
Osoby, które chcą zarabiać na wynajmie mieszkań, na samym wstępie powinny dobrze zapoznać się z tematem rynku mieszkań na wynajem. Przede wszystkim, trzeba mieć wiedzę na temat tego, jakie są obecnie oczekiwania osób szukających mieszkania na wynajem. Dużą popularnością cieszą się mieszkania kilkupokojowe, które można wynajmować na pokoje. Dzięki temu można mieć pewny i stabilny zysk, a w razie gdy jeden lokator zrezygnuje, można w miarę szybko znaleźć kolejnego. Popularne są obecnie mieszkania nowocześnie urządzone i w pełni wyposażone. Nawet, jeśli trzeba za nie zapłacić nieco więcej, na pewno nie będą stały puste. Natomiast dosyć słabym zainteresowaniem osób wynajmujących cieszą się mieszkania stare, dawno nie remontowane i urządzone w czasach PRL-u. Nie są one ani przytulne, ani klimatyczne, nic więc dziwnego, że czasem długo trzeba czekać, aż ktoś się takim mieszkaniem zainteresuje.
Nie zapomnij o formalnościach
Osoby, które chcą czerpać zyski z wynajmu mieszkań, musza pamiętać o tym, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami i względami formalnymi. Wynajem powinien odbywać się na podstawie umowy. Z perspektywy właściciela mieszkania dobrym rozwiązaniem jest najem okazjonalny zamiast podpisywania umowy na czas nieokreślony. Pozwala to zabezpieczyć własne interesy w sytuacji, gdy wynajmujący mieszkanie przestaje płacić i staje się dla właściciela problemem. Osoby, które zarabiają na wynajmie mieszkań, powinny również pamiętać o tym, by rozliczać się z fiskusem. Pieniądze z wynajmu są bowiem dochodami, które są opodatkowane na konkretnych zasadach. Od razu po podpisaniu umowy należy więc również załatwić wszelkie formalności w urzędzie skarbowym. Podatek od wynajmu mieszkania nie jest wysoki, nie należy więc na tych kosztach oszczędzać, gdyż w dłuższej perspektywie takie oszczędności mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.